Zapalenie ucha – objawy i przyczyny
Ból ucha potrafi być bardzo nieprzyjemny i dotkliwy. Jeśli występuje przez dłuższy czas, najpewniej wiąże się z rozwijającym się stanem zapalnym. Choć dolegliwość ta pojawia się głównie u dzieci, dorośli także mają z nią nie lada wyzwanie.
Zapalenie ucha – różne rodzaje
Budowa narządu słuchu sprawia, że stan zapalny może objąć różne struktury. Z tego względu wymienia się zapalenie ucha: zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego. Odmienne przyczyny powodują rozwój tych schorzeń, poza tym wiążą się z nieco innymi objawami.
Zapalenie ucha zewnętrznego obejmuje przeważnie przewód słuchowy zewnętrzny. Wśród jego przyczyn wymienia się zniszczenie gruczołów łojowych, co prowadzi do ustania produkcji woskowiny odpowiadającej za ochronę tych struktur. Zapalenie ucha zewnętrznego może być spowodowane również nieprawidłową higieną uszu, w tym czyszczeniem patyczkami. Drobnoustroje najczęściej przyczyniające się do stanu zapalnego, to bakterie, wirusy i grzyby. Objawy zapalenia ucha zewnętrznego obejmują ból, świąd, niekiedy niedosłuch, a nawet pojawianie się wydzieliny.
Zapalenie ucha środkowego jest charakterystyczne dla niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym. Jest to związane ze specyficzną budową trąbki słuchowej w tym wieku. Do infekcji dochodzi nierzadko w wyniku rozwijających się schorzeń górnych dróg oddechowych. Przyczyn stanów zapalnych ucha środkowego, upatruje się także w alergiach, przeroście migdałka gardłowego czy naciekach nowotworowych. Objawy zapalenia ucha środkowego to przede wszystkim silny, tętniący ból, uczucie rozpierania, poza tym wyciek z ucha, gorączka i ogólne złe samopoczucie.
Bardzo niebezpieczne jest zapalenie ucha wewnętrznego, czyli stan zapalny błędnika. Przyczynami są zakażenia bakteriami, wirusami lub pierwotniakami. Nietypowe objawy mogą powodować zbyt późne rozpoczęcie leczenia lub błędne postępowanie, co prowadzi nawet do utraty słuchu. Wśród najczęściej występujących objawów, wymienia się zawroty głowy, zaburzenia równowagi, szumy uszne, oczopląs.
Mimo że stany zapalne uszu są domeną wieku dziecięcego, tak naprawdę mogą wystąpić w każdym wieku, choć infekcja różnić się będzie objawami, przyczynami i dobieranymi metodami leczenia.