5 powodów, dla których warto pić kozie mleko

Kozie mleko i jego przetwory mogą wywołać sprzeczne ze sobą emocje. Jedni unikają go z daleka, inni natomiast wychwalają pod niebiosa. Wielu z nas cierpi na różne choroby, które wykluczają nabiał pochodzenia krowiego z codziennej diety. Mimo to nie tak łatwo jest zaufać mlecznym produktom pochodzącym od innych zwierząt – a szkoda. Poznaj 5 powodów, dla których warto pić kozie mleko.

Kozie mleko – nadzieja dla małych alergików

Choć dorosły człowiek w miarę świadomie może zamieniać jedne produkty spożywcze przez inne, to małe dzieci, których jadłospis jest dość okrojony, a cierpią na nietolerancję krowiego mleka, astmę lub alergię, najwięcej skorzystają z wartości, jakie oferują kozie mleko oraz jego przetwory.

Wszystko dlatego, że struktura mleka koziego jest podobna do tej, która występuje w pokarmie młodej mamy. Jednak kozie mleko niekoniecznie powinno być wykorzystywane podczas regularnego karmienia dzieci ze względu na dużą ilość składników mineralnych, co w dużym stopniu obciąża nerki maluszków. Tym bardziej w przypadku skazy białkowej i innych przypadłościach alergicznych, w których kazeina niekoniecznie musi być elementem uczulającym. Uważa się, iż mleko krowie, owcze i kozie w około 80% mają taką samą strukturę, a więc wiele zależy od tego, jaki czynnik nas uczula. Tak więc należy zachować zdrowy rozsądek.

Kozie mleko jest lekkostrawne

Niepodważalnym plusem mleka, jak również przetworów koziego pochodzenia, jest fakt, iż kuleczki tłuszczu w nim zawarte są mniejsze niż w krowim mleku, co usprawnia działanie enzymów i dobroczynnie oddziałuje na trawienie.

Kozie mleko nie zawiera metali ciężkich

Bardzo ważną cechą mleka koziego oraz jego przetworów jest to, iż nie zawierają w sobie metali ciężkich. To właśnie koza okazuje się być jedynym przeżuwaczem, który efektywnie filtruje i izoluje wszystkie zanieczyszczenia tego typu, tym samym pozbywając się ich z organizmu.

Kozie mleko to bogactwo wartości odżywczych

Kozie mleko zawiera w swoim składzie takie elementy jak:

  • Witamina A;
  • Witamina B13;
  • Witaminy D, E, B1, B2, PP;
  • Kwas foliowy;
  • Wapń;
  • Fosfor;
  • Potas;
  • Żelazo.

Kozy są czystymi i zabawnymi zwierzętami

Z wyjątkiem peanów  na część dobroczynnych właściwości, jakimi cechują się produkty koziego pochodzenia, warto powiedzieć co nieco o samych kozach. To wyjątkowo czyste zwierzęta, co wpływa na stopień zanieczyszczenia mleka. Mleko współcześnie żyjących krów zawiera około 400% więcej pestycydów, co sprawia, że jego wpływ na zdrowie budzi wątpliwości.