Kolka u niemowląt – jak sobie z nią radzić?

Kolka u niemowlaka nigdy nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Jest to niemałe wyzywanie dla każdych rodziców, szczególnie dla tych, którzy stali się nimi po raz pierwszy. Jakiekolwiek boleści u dziecka powodują u dorosłych lekką panikę połączoną z obawą, bowiem nasz maluszek poza płaczem nie jest w stanie zakomunikować swoich potrzeb. Kolka może pojawić się już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Jakie są sposoby na radzenie sobie z tą dolegliwością?

Kolka u niemowlaka

Kolka u naszego dziecka może pojawić się już w pierwszych tygodniach po narodzeniu, z reguły występuje w trzecim tygodniu życia i może trwać do około czwartego miesiąca życia. Dolegliwość ta nie ma związku ze sposobem karmienia. Może dotyczyć dzieci karmionych piersią jak i mlekiem modyfikowanym.

Jak przebiega atak kolki i kiedy następuje? Atak kolki najczęściej występuje po popołudniowym lub też wieczornym karmieniu niemowlaka. Objawia się on rozpaczliwym i z reguły bardzo intensywnym płaczem dziecka. Jego brzuszek robi się wzdęty oraz twardy, zdarza się także, że u niektórych dzieci występuje głośne oddawanie gazów, ulewanie, a także wymioty. Atak kolki może być rozciągnięty w czasie jak i trwać zaledwie kilka minut. W każdym z przypadków ustępuje tak samo nagle, jak się pojawił.

Jak radzić sobie z kolką u niemowlaka?

  1. Prawidłowe karmienie piersią jak i z butelki. Kolka pojawia się po karmieniu, dlatego też ważne jest, abyś zwracała uwagę na to w jaki sposób Twój maluszek je. Dziecko powinno być karmione częściej, ale krócej, a to dlatego, że niemowlaki często łapczywie i szybko połykają mleko jednocześnie połykając także bąbelki, będące przyczyną bólów brzucha. Co więcej, bardzo ważne jest także prawidłowe ułożenie maluszka. Głowa powinna znajdować się wyżej niż pośladki. Po karmieniu należy pamiętać, aby ułożyć dziecko na boku i poczekać, aż mu się odbije.
  2. Stosuj ciepłe okłady, kompresy. Ogrzewaj brzuszek dziecka ciepłą pieluchą rozgrzaną na kaloryferze czy też specjalnym gumowym kompresem wypełnionym gorącą wodą.
  3. Masuj brzuszek dziecka. Poza ciepłymi kompresami warto również delikatnie masować brzuszek dziecka okrężnymi i powolnymi ruchami. Możesz do tego użyć oliwki dla niemowląt.
  4. Noś maluszka na rękach, przytulaj lub trzymaj na kolanach. Ciało dorosłej osoby również emituje ciepło, działa zatem jak gorący okład. Pomocne jest również utrzymanie pionowej pozycji ciała dziecka, tak, aby jego brzuch przylegał do Twojego przedramienia. Najlepszym sposobem na uspokojenie płaczącego niemowlaka jest poczucie jego bliskości z rodzicem.
  5. Można stosować również specjalne leki dostępne w aptekach. Tutaj wybór jest spory, warto jednak sięgać po te, z naturalnym składem na przykład na bazie kopru włoskiego lub rumianku.