Karmienie niemowlęcia: mleko matki czy modyfikowane?

Możesz karmić niemowlę swoim mlekiem, mlekiem modyfikowanym lub jednym i drugim – z butelki. Możesz odciągnąć mleko z piersi i wlewać je do butelki. Możesz również podać swojemu dziecku głównie mleko gotowe przez butelkę i podać własne tylko w razie potrzeby.


Mleko matki i jego właściwości

Generalnie większość lekarzy zachęca do tego, by mleko matki traktować jako jedyne źródło pożywienia dla dziecka w ciągu pierwszych 6 miesięcy. Nie zaleca się dodawania innych pokarmów do diety dziecka, dopóki nie osiągnie wieku 6 miesięcy.

Argumenty przemawiające za mlekiem matki są następujące:

  • Mleko matki ma odpowiednią ilość składników odżywczych (białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały) i wodę potrzebną Twojemu dziecku. Mleko matki ma również przeciwciała, których nie ma w żadnej, nawet najlepszej, gotowej formule. Przeciwciała zapobiegają zachorowaniu dziecka.
  • Mleko matki można podać zaraz po jego odciągnięciu. Mieszankę należy wymieszać i może ona wymagać ogrzania przed podaniem jej dziecku.
  • Mleko matki nic nie kosztuje.
  • Pediatra Twojego dziecka może udzielić informacji na temat odciągania i przechowywania mleka matki.

Nawet zachęca się do podawania dziecku mleka z piersi aż do ukończenia przez niego pierwszego roku życia, choć wiadomo, że z różnych powodów nie zawsze jest to możliwe.

Mleko modyfikowane i jego właściwości

Mieszanka dla niemowląt, taka jak hipp mleko czy propozycje od innych producentów typu Nestle, czy Bebilon, zawiera wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje Twoje dziecko. Zapytaj pediatrę dziecka, która propozycja rynkowa jest dla niego najlepsza.

Mieszanka mleka krowiego jest najczęściej polecanym rodzajem. Większość dzieci pije mleko krowie. Mleko krowie w mieszance jest bezpieczne i łatwe do strawienia przez dziecko. Możesz go kupić wzbogacane żelazem lub bez. Niektóre dzieci nie mają wystarczającej ilości żelaza w swoich organizmach, dlatego pediatra dziecka może zalecić podawanie dziecku formuły tego rodzaju do 1. roku życia. Mieszanka z żelazem powoduje, że stolce dziecka będą czarne. Nie martw się – to całkowicie normalne.

Alternatywą jest mieszanka sojowa, która zawiera inny rodzaj węglowodanów i białek niż mieszanka mleka krowiego. Może być konieczne podanie dziecku formuły sojowej, jeśli jest uczulone na mieszankę mleka krowiego. Większość preparatów sojowych ma żelazo i kosztuje mniej więcej tyle samo, co mleko krowie. Pediatra Twojego dziecka powie Ci, jak długo należy karmić malucha mieszankę sojową.

Mogą też potrzebne inne preparaty, jeśli twoje dziecko nie może przyjmować mleka krowiego lub mleka sojowego. Wcześniaki lub dzieci z problemami zdrowotnymi mogą potrzebować specjalnej mieszanki.