Jakich kosmetyków NIE używać do pielęgnacji niemowląt

Zdaniem wielu specjalistów ilość kosmetyków stosowanych do pielęgnacji niemowlaka powinno graniczyć się do niezbędnego minimum. Co więcej, zaleca się dokładnie sprawdzić, czy wybrane produkty posiadają odpowiednie atesty oraz czy nie zawierają szkodliwych substancji. Jakie kosmetyki dla noworodka będą najlepszym wyborem? A jakich należy unikać?

Jakie kosmetyki dla noworodka – główne informacje

Wiele reklam oraz opowieści doświadczonych mam wielokrotnie wykazują na konieczność zebrania kompletnej wyprawki kosmetycznej dla niemowlęcia, która powinna zawierać takie preparaty, jak: specjalny krem zapobiegający odparzeniom, kram zmniejszający odparzenia, balsam do ciała, oliwka, krem do twarzy, czy też krem z filtrem chroniący przed wiatrem i mrozem. Niejednokrotnie można spotkać się z opiniami, iż wyprawka dla maluszka powinna również zawierać szampon, preparat na ciemieniuchę, żel do mycia, mydełko i płyn do kąpieli, specjalne preparaty do oczyszczania okolic pod pieluszką, chusteczki wilgotne, a nawet delikatna woda micelarna do mycia buzi oraz woda, która nadaje skórze miły niemowlęcy zapach.

Produktów do pielęgnacji maluszka jest mnóstwo, a prawda jest taka, że niemowlę wcale nie potrzebuje aż tylu środków do pielęgnacji, a czasem mogą mu one nawet zaszkodzić.

Jakie kosmetyki potrzebuje niemowlę?

To, jakie kosmetyki dla noworodka są naprawdę potrzebne, zależy od maluszka. Jednak są pewne podstawowe produkty, które należy uwzględnić, szykując wyprawkę dla niemowlaka. Jednym z nich powinien być preparat do mycia skóry – do wyboru żel lub mydło do mycia dla niemowląt (osobno można dokupić płyn do kąpieli, pamiętając, iż większość takich kosmetyków ma wyłącznie właściwości pianotwórcze i natłuszczające skórę, nie jest natomiast przeznaczona do mycia), kolejno szampon, balsam nawilżający oraz krem przeciw odparzeniom. Co więcej, warto pamiętać, iż niektóre kosmetyki dla niemowląt to preparaty typu 2w1 lub nawet 3w1 – oznacza to, iż łączą w sobie różne funkcje: np. żel do mycia włosów jest również żelem do mycia ciała.

W sytuacjach szczególnych można także dokupić pozostałe preparaty, takie jak preparat przeciw ciemieniusze, krem chroniący przed mrozem czy krem przeciwsłoneczny.

Jakich preparatów nie należy stosować w pielęgnacji maluszka?

Mama powinna mieć wybór, jednak większość dermatologów jest zdania, iż stosowanie zbyt wielu preparatów, szczególnie w krótkich odstępach czasu, może bardzo zaszkodzić skórze niemowlęcia. Jest ona bardzo delikatna, naskórek jest bowiem o połowę cieńszy niż u starszego, słabiej przylega do skóry właściwej, w związku z czym łatwiej o uszkodzić. Co więcej, warstwa hydrolipidowa jeszcze niemal nie istnieje, dlatego też noworodki cechują się cuchą skórą. W związku z powyższym należy przede wszystkim wykluczyć preparaty zawierające sztuczne składniki, a dla większego bezpieczeństwa maluszka, decydować się jedynie na te z odpowiednim atestem.