Ciąża – pierwsze objawy – jakie są i kiedy się zaczynają?
Według statystyk ponad 40% ciąż jest niezaplanowanych. Znając pierwsze objawy ciąży, możliwe jest wcześniejsze zorientowanie się, że być może doszło do zapłodnienia. Jakie są pierwsze objawy ciąży oraz kiedy się zaczynają? Po jakim czasie robić test ciążowy?
Pierwsze objawy ciąży – co warto wiedzieć?
Wczesne objawy ciąży mogą zostać dostrzeżone już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Zmiany fizjologiczne w organizmie przyszłej mamy następują od samego początku ciąży. Pierwsze oznaki mogą być bardzo subiektywne, odczuwane przez każdą przyszłą mamę zupełnie inaczej. Zaparcia, zgaga, większa tkliwość piersi czy też zmiany samopoczucia nie są symptomami występującymi u wszystkich kobiet. U tych mam, u których się pojawiają, mają różny czas trwania i nasilenie. Są również objawy obiektywne, które przyszłe mamy potrafią zaobserwować dość szybko po zapłodnieniu. Wśród nich znajdują się zmiany w obrębie pochwy i szyjki macicy. Za rzetelne rozpoznanie ciąży uważa się sytuację, gdy lekarz stwierdza obecność płodu w badaniu USG.
Kobiety, które są świadome zmian, jakie zachodzą w organizmie w trakcie cyklu menstruacyjnego, często mogą dość szybko zaobserwować pierwsze objawy zapłodnienia. Zmiany w narządach płciowych i podwyższona temperatura ciała pozwalają zwykle w krótkim czasie zorientować się o ewentualnej ciąży. U większości kobiet, pierwszą oznaką możliwego zapłodnienia jest brak miesiączki, Z początku może być on usprawiedliwiany przez wiele czynników, takich jak na przykład podróże, nadmiar stresu, czy zmiana trybu życia. Opóźniająca się miesiączka u kobiet aktywnych seksualnie, z czasem przyczynia się do powstania podejrzeń w kierunku ciąży. Pierwsze jej oznaki są więc dostrzegalne przez kobiety w różnym czasie. Z pewnością jednak dobra znajomość własnego organizmu oraz świadomość zmian, które mogą pojawić się po zapłodnieniu, oddziałuje na wcześniejsze zorientowanie się, czy jest się w ciąży.
Ciąża i jej objawy
Do głównych objawów ciąży zaliczane są:
- Bolesność i tkliwość piersi;
- Nudności, mdłości;
- Wzdęcia, biegunka lub zaparcia;
- Zmiany apetytu;
- Wzrost temperatury ciała;
- Rozpulchnienie szyjki macicy;
- Rozdrażnienie, zmęczenie, spadek samopoczucia;
- Wzmożone wydzielanie gęstego śluzu.
Po jakim czasie robić test ciążowy?
To, po jakim czasie robić test ciążowy, jest ściśle określone, jednak bagatelizowanie sprawy sprawia, że jest on wykonywany w bardzo różnym czasie po odbytym stosunku. Aby uzyskać najbardziej wiarygodny wynik, należy wziąć pod uwagę, iż niezbędne jest kilkudniowe oczekiwanie. Wszystko dlatego, iż wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa mniej więcej 6 dni, po czym następuje zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. Dopiero w tym momencie wydzielany do krwi i moczu zostaje hormon beta-hCG. Przeważnie następuje to między ósmym a dziesiątym dniem od zapłodnienia. W związku z powyższym, najlepszym momentem na wykonanie testu ciążowego jest nie wcześniej niż 8 dni po intymnym zbliżeniu oraz owulacji.