Pierwsze chwile po porodzie – czego się spodziewać?

Dla wielu kobiet czas ciąży, to najpiękniejsze chwile w życiu. Większość przyszłych matek najbardziej obawia się momentu porodu, który jest dla organizmu ogromnym wysiłkiem. Tuż po porodzie, kobiecy organizm uruchamia swoje zdumiewające zdolności regeneracyjne i wchodzi w okres połogu. Co tak naprawdę dzieje się wtedy w organizmie kobiety? Czego należy się spodziewać i jak się do tego przygotować?

Dużo zależy od przebiegu akcji porodowej

Przebieg akcji porodowej ma kluczowe znaczenie dla procesów regeneracyjnych. W przypadku wykonanego nacinania krocza, tuż po porodzie należy spodziewać się dolegliwości bólowych wokół rany oraz trudności z siadaniem. Pomocne będą wtedy dmuchane kółka lub miękkie poduszki wypełnione styropianowym granulatem.

Naturalne objawy

Po wydaleniu łożyska, macica zaczyna się kurczyć aby wrócić do swojego normalnego rozmiaru. W tym czasie będziesz odczuwać skurcze w podbrzuszu. Na szczególnie bolesne skurcze można wziąć tabletkę przeciwbólową. Krótko po porodzie rozpoczyna się proces gojenia ran po łożysku. Do normalnych objawów w tym czasie zaliczyć można krwawienie i wydalanie tzw. odchodów połogowych, czyli pozostałości błon płodowych. Jest to naturalny objaw oczyszczania się macicy. Można go porównać do silnego okresu. W pierwszych dobach krwawienie jest obfite, a krew ma barwę ciemno-czerwoną. Z upływem czasu krwawienie traci na intensywności, a krew przybiera barwę brązowo-czerwoną. W czasie pierwszych dni po ciąży należy spodziewać się wzmożonego oddawania moczu – w ten sposób organizm pozbywa się wody nagromadzonej w czasie ciąży.

Co robić w czasie połogu?

Oczyszczanie się macicy przyspiesza ruch. Im więcej chodzisz, tym macica będzie się oczyszczała szybciej. Należy również przykładać dużą wagę do częstych zmian podpasek, noszenia przewiewnej, bawełnianej bielizny i dbania o higienę miejsc intymnych. Aby przyspieszyć procesy gojenia się krocza oraz zapobiec wtórnym infekcjom, należy podmywać się specjalnymi płynami po każdej wizycie w toalecie. W przypadku obrzęku i zaczerwienia po szyciu krocza można stosować okłady z herbaty z kory dębu.

Niepokojące objawy

Powinnaś natychmiast udać się do lekarza jeśli w czasie połogu wystąpią u ciebie następujące objawy:

  • podwyższenie temperatury ciała powyżej 38 stopni Celsjusza (oprócz pierwszej doby po porodzie)
  • uczucie „łamania w kościach”
  • ogólne złe samopoczucie
  • nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych
  • zmiany w intensywności krwawienia – nagły wzrost intensywności krwawienia.