Badania w ciąży, o których powinna pamiętać każda przyszła mama
Przyszłe mamy muszą pamiętać o regularnych badaniach, dzięki którym mogą monitorować zdrowie swoje i swojego dziecka. Badania pomogą upewnić się, że maluch rozwija się prawidłowo. Przyszłe mamy mogą skorzystać z kalendarza badań – dzięki temu będą wiedzieć, w jakich tygodniach ciąży muszą koniecznie udać się do lekarza.
Pierwsze badanie w ciąży
Przyszła mama powinna udać się do ginekologa zaraz po tym, jak wynik testu ciążowego okaże się pozytywny. Po pierwsze – po to, by potwierdzić wynik testu. Po drugie – by lekarz mógł określić, czy ciąża nie jest zagrożona oraz czy płód nie jest obarczony ryzykiem wad genetycznych. Potwierdzenie ciąży odbywa się przy pomocy USG dopochwowego. Ginekolog zapyta również przyszłą mamę o przebyte choroby i ewentualne dolegliwości związane z ciążą, zleca również szczegółowe badanie krwi, będzie chciał również sprawdzić poziom glukozy, badanie ultrasonograficzne, mikrobiologiczne i w kierunku przeciwciał odpornościowych. Co ważne – na pierwsze badanie należy udać się do 10. tygodnia ciąży, stąd ważne jest, by kobiety podejrzewające ciążę jak najszybciej zrobiły test lub zapisały się na wizytę do ginekologa.
Częstotliwość badań
Kobiety w ciąży powinny badać się regularnie – najlepiej co 3-4 tygodnie. Taka częstotliwość pozwala zareagować odpowiednio szybko, jeśli będzie działo się coś niepokojącego.
Badania w II i III trymestrze ciąży
Jakie badania czekają przyszłe mamy w II i III trymestrze ciąży? To przede wszystkim ogólne badanie stanu ciała, mierzenie wagi, ciśnienia, badania położnicze i kolejne badania ultrasonograficzne (pozwalające określić rozwój dziecka). Ważnym badaniem jest screening biochemiczny, pozwalający wykluczyć poważne wady, takie jak np. rozszczep kręgosłupa. W późniejszym etapie dochodzą takie badania jak badanie wymiarów miednicy czy położenia dnia macicy. Nie należy zapominać o badaniu ruchliwości płodu czy odczynie Wassermanna.