Jaka jest rola pszczół w naszym życiu?

Zapylają ok. 80% roślin, dzięki czemu rośliny  w ogóle mają możliwość wzrostu i rozwoju. Rozwijające się rośliny oznaczają dla nas obfitsze plony, a produkt pszczeli, taki jak miód, czy kit, mogą być dla nas nie tylko pożywieniem, ale też środkiem leczniczym. Poznaj rolę pszczół w naszym życiu.

Bez pszczół nie przetrwamy!

Choć stwierdzenie to wydaje się być bardzo górnolotne, to jest jak najbardziej prawdziwe. Te małe, pasiaste stworzonka traktujemy jak dostawcę pożywienia, głównie miodu, a przypadku osób bardziej obeznanych również innych produktów, takich jak pierzga, mleczko pszczele, a nawet znienawidzony przez nas jad, który był ceniony w medycynie ludowej. Ale pszczoły to dla całego świata znacznie więcej, niż tylko któryś produkt pszczeli, czy nawet one wszystkie razem wzięte. Dzięki pszczołom żyją rośliny owadopylne, a my możemy cieszyć się kwiatami, owocami i warzywami. Zapylanie roślin zapewnia ich bioróżnorodność, a także po prostu większą ich ilość. Więcej roślin, to lepiej związana gleba, czyli mniejsze uszkodzenia związane z erozjom, a także schronienie i dom dla wielu innych gatunków bytujących choćby w trawach. Ten niepozorny i bardzo niedoceniany element światowego ekosystemu już ma kłopoty z przetrwaniem, a rozwój cywilizacji mu nie pomaga.

Produkt pszczeli inny niż miód – co dają pszczoły

Jak już wspomniano, miód to tylko jeden z wielu wytworów pszczół i choć wielu rozwodzi się nad jego prozdrowotnymi właściwościami, to tak naprawdę pod tym względem pszczoły oferują nam dużo więcej.

  • Jad to produkt pszczeli, którego obecnie większość się wystrzega, ale w medycynie ludowej był sposobem na wszelkie schorzenia reumatyczne. Obecnie podaje się go w zastrzykach, a ze względu na silne działanie uczulające przy zabiegu obecny powinien być lekarz.
  • Mleczko pszczele to prawdziwy skarb od naszych pasiastych przyjaciół. Dla pszczół jest pokarmem, którym żywione są tylko larwy i pszczoły-matki, a więc musi być naprawdę cenny. Pozyskać go można tylko od połowy maja do końca lipca. Mleczko ma silne właściwości biotyczne, stymuluje rozwój i odbudowę tkankową, a także zawiera całe bogactwo cennych składników.
  • Propolis, czyli kit pszczeli służy tym owadom do uszczelniania gniazda. Pszczoły wtykają go we wszelkie otwory, które nie służą im do opuszczania ula, a mogłyby stanowić wrota dla patogenów i szkodników. Dla ludzi propolis to popularny sposób na przeziębienie, czy stany obniżonej odporności, a ze względu na jego naturalność i bogaty skład mogą stosować go nawet kobiety w ciąży i karmiące.