Dlaczego ręczniki po praniu są szorstkie i śmierdzą?

Świeżość i czystość ręczników i pościeli to cechy, na których zależy każdemu, kto przywiązuje uwagę do higieny. W tym celu podczas regularnego prania stosuje się odpowiednie środki. Co jednak należy zrobić w sytuacji, w której po wypraniu ręcznik jest szorstki i nieprzyjemnie pachnie?

Twardy i szorstki ręcznik po praniu — jak temu przeciwdziałać?

Kupując ręcznik, bez wątpienia każdy zwraca uwagę na jakość materiału, z jakiego został on wykonany oraz na jego miękkość. Bez wątpienia otulinie się po kąpieli delikatnym ręcznikiem, który bardzo chłonie wodę i w dodatku przyjemnie pachnie i absorbuje nadmiar wilgoci to coś, co pragnie każdy kupujący nowy ręcznik. Często jednak okazuje się, iż nasze ręczniki są takie wyłącznie do pierwszego prania.

Co sprawia, że ręczniki robią się szorstkie po praniu?

Przeważnie wynika to z dwóch powodów — słabej jakości włókien, z jakich powstał ręcznik oraz nieodpowiedniego sposobu prania. Choć wydawać by się mogło, iż korzystnie z pralki to nic trudnego, to wiele osób popełnia błędy, z których nie zadają sobie sprawy. Zazwyczaj ręczniki wkładane są ze zbyt dużą ilością ubrań. W trakcie odświeżania w pralce nabierają dużo wody i zwiększają swoją objętość. Gdy bęben jest przeładowany, komplety ręczników niewłaściwej się wypłukują, a detergenty piorące pozostają we włóknach. To sprawia ich usztywnienie oraz uczucie szorstkości. Podobnie dzieje się w przypadku zastosowania zbyt niskiej temperatury — środki piorące nie rozpuszczają się, a ręczniki stają się twarde.

Szorstkość ręczników — jak prać, by jemu przeciwdziałać?

Nie można stosować zbyt dużej ilości środka piorącego, płynów zmiękczających oraz niskich temperatur. Wbrew pozorom najlepsze skutki oraz najbardziej miękkie ręczniki otrzymuje się, piorąc je w wysokiej temperaturze, bez sztucznych zmiękczaczy i w nieprzepełnionym bębnie.

Brzydki zapach ręczników — jak temu zapobiec?

Z początku należy zadbać o to, aby każdorazowo ręczniki po praniu dokładnie wyschły. Po kąpieli najlepiej jest je suszyć w innym pomieszczeniu, które jest przewiewne. Warto także uważać na ilość wykorzystywanych środków piorących, nie tylko wywierają negatywny wpływ na skórę, ale także i na włókna. Warto zamienić płynu do płukania i zmiękczania na ocet, sodę oczyszczoną lub cytrynę.