Jakie rośliny warto wybrać do oranżerii w polskim klimacie?

Ogrody pełne roślin to doskonałe miejsce na zimowy odpoczynek. Wyposażając swoją oranżerię, bez wątpienia należy uwzględnić warunki, jakie panują w zimowym ogrodzie oraz wymagania poszczególnych roślin.

Oranżerie nieogrzewane — jakie rośliny wybrać do oranżerii w polskim klimacie?

Gdy ogród zimowy nie będzie wyposażony w ogrzewanie, wybierając rośliny, należy skupić się na gatunkach, które można uprawiać w naszym klimacie, a dokładniej w temperaturze panującej w oranżerii (około 10-18 stopni Celsjusza). Tak więc warto postawić na gatunki, które w okresie zimowym przechodzą w spoczynek i taka temperatura nie będzie dla nich niebezpieczne. Do chłodnego, a zarazem jasnego ogrodu zimowego należy wybrać przede wszystkim hibiskusy, kaktusy, bugenwille, azalie indyjskie, zaślazy, pachiry, kamelie, niektóre cytrusy (np. drzewko cytrynowe), a także.asparagus pierzasty.

Jednak gdy w chłodne oranżerie nie mają zbyt dużego dostępu do światła, trzeba postawić na takie rośliny jak cissusy, kliwia oraz bluszcze.

W ogrodach zimowych świetnie czują się również storczyki, jednak w związku z różnorodnością tego gatunki i związanych z tym odmiennymi wymaganiami w stosunku do temperatury i światła, przed zakupem koniecznie należy się upewnić, które będą nadawały się do posiadanej oranżerii.

Rośliny do ogrodu zimowego, które lubią chłód

Gatunki roślin, które świetnie przetrwają okres zimowy przy panującej w oranżerii temperaturze 10 stopni Celsjusza, to:

  • Pnącza i rośliny o zawieszających się pędach: cisus australijski, jaśmin lekarski, winnik zmienny, tunbergia, czy bluszcze.
  • Gatunki niskie: paprotnik sierpowaty, trzykrotki, soleirolia, orliczka czy zielistki.
  • Gatunki średniowysokie: ardizja, aspidistra wyniosła, asparagusy, cymbidium, azalia indyjska, pierwiosnek kubkowaty, kliwia pomarańczowa, czy fatsjobluszcz lizajski.
  • Gatunki wysokie: cytrusy, araukuria chilijska, dracena obrzeżona, chamaerops, fatsja japońska, kamelia japońska, granatowiec właściwy, wawrzyn szlachetny, oleander pospolity, czy zaślaz mieszańcowy.

Rośliny do zimowej oranżerii, które wymagają ciepła

Rośliny, w które można wyposażyć oranżerie, gdy w środku panuje temperatura około 20 stopni Celsjusza, to:

  • Rośliny o zawieszających się pędach i pnącza: bluszcz kanaryjski, alamanda pnąca czy też cisus rombolistny.
  • Gatunki niskie: figowiec, begonia zimowa, adiantum, kalatea, fitonie, maranta białounerwiona czy pille.
  • Gatunki średniowysokie: ananas właściwy, afelandra czworokątna, begonia królewska, anturium czy echmea wstęgowata.
  • Gatunki wysokie: kordylina krzewiasta, szeflery, gardenia, róża chińska, figowiec Benjamina czy chamedora.