TOP przydatnych akcesoriów przy rozszerzaniu diety dziecka

Rozszerzenie diety niemowlaka to bardzo ważny moment zarówno dla rodziców, jak i maluszka. To etap wielu prób, wielu zmian, a także wielu niewiadomych. Trzeba jednak pamiętać, iż jest to naturalny proces w rozwoju każdego dziecka. Jakie akcesoria okażą się niezbędne w tym czasie? Czy dobrej jakości fotelik do karmienia jest wystarczający?

Czy rozszerzanie diety maluszka musi być trudne?

Rekomenduje się, aby rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka od mniej więcej szóstego miesiąca życia. Mowa tutaj przede wszystkim o stopniowym wprowadzaniu do diety maluszka nowych pokarmów w małych ilościach. Niestety proces rozszerzania diety nie należy do prostych i wymaga olbrzymiej cierpliwości. Aby przebiegł on łatwiej i przyjemniej zarówno dla rodziców, jak i maluszków, a zarazem dostarczał mnóstwa zabawy i atrakcji, warto zaopatrzyć się w sprawdzone i niezbędne akcesoria ułatwiające karmienie maluszka.

Fotelik do karmienia, silikonowy talerzyk i nie tylko — najlepsze akcesoria wspierające rozszerzanie diety maluszka

Do najczęściej wybieranych i sprawdzonych akcesoriów wspomagających rozszerzanie diety maluszka, zaliczane są:

  • Fotelik do karmienia — to podstawowe akcesorium każdego karmienia. Bez niego, nie ma mowy o sprawnym i przyjemnym karmieniu niemowlaka. Powinno być wygodne i odpowiednio dopasowane do wieku oraz wielkości maluszka. Co więcej, wybierać należy modele stabilne, ponieważ jedynie takie zapewniają bezpieczeństwo podczas karmienia.
  • Podkładki na stół — każda mama jest świadoma tego, że dzieci naprawdę mają talent do robienia bałaganu. Pierwsze samodzielne posiłki to ogrom śmiechu, dużo zabawy, jak i również dużo sprzątania. Aby chronić stół przed zabrudzeniem i zniszczeniem, zaleca się korzystać z ochronnych podkładek silikonowych. Gwarantują one odpowiednią higienę spożywanych posiłków, są łatwe w utrzymaniu czystości oraz występują w wielu wyjątkowych wzorach, do których można dobrać silikonowy śliniak z kieszonką.
  • Fartuszek lub śliniaczek — to podstawowe akcesorium w nauce spożywania posiłków, które pozwala zachować ubranko maluszka w czystości. Podczas wyboru śliniaka trzeba kierować się przede wszystkim sposobem zapięcia, rodzajem materiału oraz jego czyszczeniem — te czynniki warunkują bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.
    Silikonowa miseczka — jest to akcesorium spożywcze, przeznaczone do kontaktu z żywnością. W silikonowej miseczce można podawać dziecku zupkę krem, zupkę z warzywami, jogurt czy budyń. Zaleca się dołożyć troski o to, aby dobierać potrawy o nieco gęstszej niż płynna konsystencji, które maluszek bez problemu będzie mógł nałożyć na łyżeczkę.
  • Silikonowy talerzyk — mogłoby się wydawać, iż wybór talerzyka dla maluszka to coś banalnie prostego, jednak niestety nie jest to takie łatwe i proste, a wręcz często staje się czymś bardzo skomplikowanym. Ogromna oferta talerzyków dostępnych na rynku sprawia, iż ciężko wybrać ten najlepszy. Doskonałym rozwiązaniem na początek przygody z jedzeniem są talerzyki silikonowe, wyprodukowane z nietoksycznego i trwałego silikony, które bez większych komplikacji po zjedzonym posiłku można umyć w zmywarce. Co więcej, większość talerzyków zawiera antypoślizgowe przystawki, które zapewniają stabilne przymocowanie ich do dziecięcego krzesełka lub blatu stołu i uniemożliwiają dziecku wyrzucenie posiłki na podłogę.
  • Sztućce dla niemowlaka — pierwszym typem sztućców, z których korzysta maluszek, a dokładniej ujmując, rodzic karmiący brzdąca jest bez wątpienia łyżeczka. Jednak bardzo różni się ona od tych wykorzystywanych przez dorosłych i starsze dzieci. Właściwa łyżeczka dla niemowlaka powinna być utworzona z bezpiecznego dla maluszków materiału: silikon, melamina, bambus, który przeznaczony będzie do kontaktu z pożywieniem. Jej główka musi być wąska i mała — adekwatna do buzi malca o zaokrąglonych krawędziach.