Ciąża – jak zapobiegać rozstępom?

Zajście w ciążę jest związane z ogromną ilością pozytywnych emocji, ale także strachem przed nieznanym. Stan ten nie oznacza wcale, że przyszła mama może jeść wszystko na co ma ochotę oraz leżeć przez całe dnie na kanapie, gdyż skutki takiego postępowania odbiją się na niej bardzo szybko chociażby w postaci rozstępów. Czy można im zapobiegać?

Rozstępy w ciąży

Przyrost masy ciała w ciąży jest stanem całkowicie normalnym, jednakże nie można tego źle rozumieć. W trakcie 40 tygodni od poczęcia dziecka należy tak stworzyć dietę, aby była zdrowa, zapewniała wszystkie potrzebne składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Nie można objadać się przede wszystkim niezdrowymi produktami, jak chociażby fast foodami, słodkościami, chipsami i popijać to wszystko gazowanymi napojami. Jeśli menu będzie wyglądało w taki sposób w bardzo krótkim czasie na ciele pojawią się rozstępy. Rozstępy, czyli popękana skóra, która nie jest w stanie rozciągać się odpowiednio szybko, aby pomieścić dodatkowe kilogramy. Zauważa się je przede wszystkim na brzuchu oraz piersiach, jako, że biodra także znacznie się poszerzają, aby umożliwić poród, rozstępy występują również na udach oraz pośladkach. Walka z nimi jest możliwa, gdyż w aptekach oraz drogeriach dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji skóry przyszłej mamy, jednakże znacznie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie ich powstaniu, dzięki nawilżaniu oraz pielęgnowaniu skóry oraz oczywiście właściwej diecie.

Co na rozstępy?

W niektórych przypadkach nawet właściwa dieta oraz regularny ruch nie są w stanie zapobiegać rozstępom, gdyż skóra jest mało elastyczna. W związku z tym zaleca się regularne smarowanie miejsc narażonych na ich powstanie od samego początku ciąży. Niewielką dawkę kremu bądź olejku należy nanosić dwa razy dziennie na skórę, najlepiej wmasowywać kolistymi ruchami. Czynności te wykonuje się po prysznicu, gdyż to właśnie wtedy pory się otwierają, skóra lepiej wchłania kosmetyk, co przełoży się na lepsze efekty. Olejki cieszą się większą popularnością i przynoszą bardziej widoczne efekty, jednakże ich dużą wadą jest pozostawianie lepkiej, tłustej warstwy na skórze, która następnie wchłaniana jest przez ubranie. Z kolei kremy dostępne na sklepowych pułkach wchłaniają się zdecydowanie lepiej, jednak na efekty ich działania trzeba poczekać zdecydowanie dłużej. Rozstępy mogą być także leczone w gabinetach kosmetycznych, jednakże jest to związane z większym wydatkiem.

Nawet jeśli na ciele pozostaną drobne blizny czy pajączki zwane rozstępami, będą przypominały one o największym cudzie, który został nam ofiarowany – dziecku.