Powszechne schorzenia i pielęgnacja skóry noworodka

Skóra noworodka jest bardzo delikatna i często jest sucha, pojawiają się krostki, odparzenia czy ciemieniucha. W skórze noworodka jest znacznie mnie gruczołów potowych i funkcjonują one gorzej niż u dorosłego, dlatego noworodki są szczególnie wrażliwe na działanie wysokiej temperatury.

Kąpiel noworodka.

Aby nie przesuszać skóry dziecka, nie są wskazane codzienne kąpiele. Wystarczy wykąpać dziecko co 2 lub 3 dni. Płyny do kąpieli nie powinny zaburzać naturalnej bariery ochronnej naskórka oraz nie jest konieczne używanie myjek. Należy sprawdzić temperaturę wody, zanim włożymy do niej dziecko, a kąpiel nie powinna być dłuższa niż kilka minut. Jeśli noworodkowi trochę łuszczy się skóra, nie należy nacierać jej tłustymi kremami, ponieważ jest to proces naturalny. Noworodek zazwyczaj nie ma wielu włosów, lecz jeśli jest ich dużo, należy je czesać miękką szczoteczką. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice ciemiączka, zwłaszcza gdy dziecko ma gęste włosy, ponieważ może pojawić się ciemieniucha. Są to żółtawe łuski, podobne do łupieżu, które zazwyczaj znikają do ukończenia 3 miesiąca życia. Należy natłuszczać główkę oliwką i wyczesywać łuski.

Najczęstsze schorzenia skóry noworodka.

Potówki- mają postać czerwonych krostek lub pęcherzyków i pojawiają się w miejscach szczególnie narażonych na przegrzanie, czyli we wszystkich fałdach skórnych, szyi, pod pachami, w pachwinach i na pupie. Zazwyczaj pomagają kąpiele z dodatkiem mąki ziemniaczanej oraz lżejszy ubiór dziecka.
Egzema- objawia się bardzo suchą i wrażliwą skórą, często jest wynikiem alergii. Umiejscawia się zazwyczaj na policzkach, pod pachami, w zagięciach łokci i kolan. Skórę z egzemą należy natłuszczać emolientami, a gdy to nie wystarcza skonsultować się z lekarzem.

Ciemieniucha – jak już wcześniej wspomniano, są to żółtawe łuski na skórze główki dziecka oraz czasem pojawia się w okolicy brwi, uszu i noska. Najczęściej jest niegroźna i wystarczy natłuszczanie i wyczesywanie strupków. Jednak gdy ciemieniucha staje się uporczywa, lepiej zgłosić się do lekarza.

Pieluszkowe zapalenie skóry. Spowodowane jest kontaktem skóry z moczem i kałem, dlatego należy często zmieniać pieluszkę i wietrzyć skórę. Należy przyjrzeć się dotychczas używanym kosmetykom oraz pieluchom. Być może wystąpiło uczulenie.

Prosaki – są to żółtawe krostki pojawiające się na brodzie, czole dziecka, czasem na tułowiu i ramionach. Nie ma potrzeby ich leczenia, ponieważ zwykle zanikają same w ciągu 2 miesięcy.