Podstawy higieny niemowląt – co każdy rodzic wiedzieć powinien

Codzienna pielęgnacja niemowlaka to bardzo ważny aspekt opieki nad nowym członkiem naszej rodziny. Ważne jest szczególnie to, aby podczas wszelkich zabiegów higienicznych kierować się dobrem maluszka i nie zrobić mu niechcący krzywdy – aby uniknąć wszelkich niebezpiecznych sytuacji, warto jak najwcześniej poznać podstawowe zasady pielęgnacji niemowląt, co pozwoli nam na uniknięcie błędów i niepotrzebnych stresów.

Wrażliwa skóra niemowlaka

Skóra nowo narodzonego dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego jedną z podstawowych zasad jest to, że nie pocieramy jej podczas zabiegów mycia. Jeżeli chodzi o osuszanie niemowlaka, to najlepszym sposobem jest owinięcie go ręcznikiem, a następnie delikatne przyciskanie go do ciała. W przypadku używania kremu lub balsamu nie wcieramy go bezpośrednio w skórę dziecka, ale najpierw rozprowadzamy go w swoich dłoniach, a następnie delikatnie wklepujemy.

Kikut pępowiny – uważaj na zakażenia!

Kikut pępowiny to część ciała malucha, z którą powinniśmy się obchodzić szczególne ostrożnie. W celu uniknięcia infekcji zaleca się przynajmniej jeden raz w ciągu dnia oczyszczać to miejsce gazikiem zwilżonym wodą. Oczywiście w przypadku gdy miejsce to ulegnie zabrudzeniu moczem, kałem lub wylanym jedzeniem od razu przemywamy kikut. Po zabiegu mycia, kikut musi pozostać odsłonięty, tak aby mógł dokładnie wyschnąć, co skróci czas odpadnięcia kikuta.

Kąpiel niemowlaka – codzienny rytuał, który może stać się przyjemnością

Istnieje kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby kąpiel nie stanowiła zagrożenia dla skóry naszego malucha. Ważny jest przede wszystkim czas- niemowlak nie powinien przebywać w wodzie dłużej niż kilka minut, gdyż mogłoby to doprowadzić do przesuszenia jego bardzo wrażliwej jeszcze skóry. Kolejną ważną sprawą jest temperatura wody, która powinna oscylować wokół 34-37 stopni. Temperatura powietrza w miejscu, w którym kąpiemy dziecko, nie może być niższa niż 22 stopnie, ponieważ maluchowi będzie po prostu zimno. Ważna jest również ilość wody w wanience, która nie powinna być zbyt duża – maksymalnie do linii bioder malucha.

Najprostszy sposób na bezpieczną kąpiel z maluchem to owinięcie go pieluszką tetrową, włożenie do wanienki i rozchylenie pieluszki w celu jego umycia (zapobiegnie to ślizganiu się dziecka oraz zwiększy jego bezpieczeństwo).

Kosmetyki dla niemowląt – nadmiar niewskazany

Noworodek nie potrzebuje wcale wielu balsamów, kremów i innych tego typu środków – ich nadmiar, zamiast pomóc może zaszkodzić wrażliwej skórze dziecka. W wyprawce naszego niemowlaka zawarte powinno być tylko kilka podstawowych pozycji:

a) Krem ochronny do pupy noworodka – jest to jeden z podstawowych kosmetyków, w jakie należy się zaopatrzyć. Stosowany jest profilaktycznie, aby zapobiegać podrażnieniom skóry związanym ze stosowaniem pieluch.

b) Płyn myjący – w przypadku noworodków wybieramy produkty zawierające emolienty, które tworzą na powierzchni skóry swego rodzaju warstwę ochronną, zapobiegając przesuszeniom i podrażnieniom.

c) Balsam nawilżający – stosujemy tylko w przypadku widocznych podrażnień lub przesuszenia skóry dziecka, w innym przypadku wystarczy dobry płyn myjący z emolientem.

d) Ochronny krem do buzi – stosowany przed wyjściami na spacer (w domu kremów nie stosujemy, chyba że przez suche powietrze dziecko ma problemy z przesuszoną skórą).

e) Sól fizjologiczna – służy do przemywania oczu.

Jak widać, lista kosmetyków „na start” nie jest taka długa, nie ma sensu kupować dodatkowych rzeczy takich jak maść na odparzenia, jeżeli nie możemy przewidzieć czy problem taki u naszego malucha się pojawi. W przypadku wszelkich czynności i zakupów związanych z higieną niemowlaka trzeba więc przede wszystkim zachować umiar i zdrowy rozsądek.