Pierwsze objawy ciąży – wiesz, jak je rozpoznać?

Wiele kobiet dopiero po kilku tygodniach zdaje sobie sprawę z tego, że są w ciąży. Pierwsze objawy nie zawsze są na tyle charakterystyczne, by od razu były kojarzone ze stanem błogosławionym. Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży i kiedy sięgnąć po test ciążowy?

Ciąża: jakie objawy pojawiają się na samym początku?

Nie zawsze dolegliwości, które są typowe dla pierwszych tygodni ciąży, faktycznie muszą być towarzyszącymi jej objawami. Dotyczy to chociażby nudności i bólów podbrzusza – równie dobrze mogą być oznaką zatrucia lub jednej z chorób. Innym objawem, również mało charakterystycznym, jest osłabienie – ono z kolei może być spowodowane ciągłym stresem czy anemią.

Pierwsze oznaki ciąży: kiedy?

O pierwszych dolegliwościach związanych bezpośrednio z ciążą można mówić dopiero po upływie ok. 10 dni od zapłodnienia. Oprócz zmęczenia (które nie ustaje nawet po dłuższym odpoczynku i relaksie) dość charakterystycznym objawem może być huśtawka nastrojów – o natężeniu jeszcze większym niż w przypadku napięcia przedmiesiączkowego. To niestety może być mylące, zwłaszcza, jeśli kobieta powinna już przechodzić w danym miesiącu menstruację. W takiej sytuacji nie wiadomo bowiem, czy problemy emocjonalne (oczywiście jeśli nie są skutkiem żadnych konkretnych wydarzeń) to po prostu oznaka PMS, czy może jednak ciąży.

Inne objawy ciąży

Jakie jeszcze dolegliwości występują w pierwszych tygodniach ciąży? To także nagły spadek apetytu, mdłości, nieznacznie podwyższona temperatura ciała i tkliwe piersi. Aby upewnić się, czy przyczyną jest spóźniający się okres, ciąża, czy też wymienione dolegliwości mają zupełnie inne źródło, warto po prostu wykonać test ciążowy. Jeśli wynik okaże się pozytywny, należy udać się do ginekologa w celu potwierdzenia wyników testu.