Pieluchy bambusowe, tetrowe czy flanelowe – co wybrać?

Skompletowanie wyprawki dla noworodka to bardzo ważne zadanie dla rodziców. Nabycie wszystkich produktów przed przyjściem na świat ukochanego dziecka sprawi, że po porodzie będą mogli skoncentrować się na opiece nad maluszkiem oraz poznawaniem się nawzajem. Jaki rodzaj pieluszek sprawdzi się najlepiej?

Tetrowe czy flanelowe – po jaki rodzaj sięgnąć?

Zarówno pieluchy tetrowe, jak i flanelowe używane są w trakcie pielęgnacji noworodków i niemowlaków od niepamiętnych czasów. Kiedyś wykorzystywano je zamiast pampersów. Po zbrudzeniu trzeba było je prać, suszyć i następnie można było używać ponownie. Znane są z tego, że nie wywołują uczuleń i podrażnień skóry, a do tego można je prać w wysokiej temperaturze, dzięki czemu problem szkodliwych bakterii i roztoczy zostaje usunięty. Omawiane modele charakteryzują się również miękkością, są przyjemne w dotyku, a dziecko w trakcie noszenia ma uczucie komfortu. Wykorzystywane do produkcji materiały nie zawierają toksycznych substancji, dlatego wiadomo, że są dobre dla wrażliwej skóry dziecka i jednocześnie nie wpływają niekorzystnie na środowisko. Dzisiaj używa się ich przede wszystkim w trakcie odbijania i kładzenia noworodków na ramieniu. Oprócz tego mama karmiąca dziecko w miejscu publicznym może się przysłonić i nie obawiać wścibskich spojrzeń.

Kiedy warto stosować pieluchy bambusowe?

Pieluchy bambusowe to absolutna nowość na rynku, które jednak od dnia debiutu cieszą się ogromną popularnością. Do ich produkcji używa się włókna bambusowego, dzięki czemu uzyskuje się miękkie oraz bardzo trwałe pieluszki. Kochają je nie tylko dzieci, ale również rodzice, gdyż pod względem dotyku można je przyrównać do jedwabiu. To jednak nie koniec zalet, gdyż prezentowany model jest w pełni biodegradowalny, dzięki czemu troska o maluszka idzie w parze z dbaniem o środowisko. Ich niewątpliwą zaletą jest efektywne wchłanianie wilgoci (sprawdzają się lepiej niż modele wykonane z bawełny). Dzięki tym właściwościom skóra jest mniej skłonna do odparzeń i podrażnień, dodatkowo minimalizuje się ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Pieluchy bambusowe powstały z myślą o każdym dziecku, jednak szczególnie polecane są dla pociech zmagających się z alergiami, gdyż wykazują właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Warto wspomnieć również o właściwościach termoregulacyjnych. Ta cecha sprawia, że używa się ich o każdej porze roku, gdyż w przypadku upałów zapewniają ochłodę, a zimą ułatwiają zatrzymywanie ciepła.