Najczęstsze oznaki zbliżającego się porodu

Każda przyszła mama, szczególnie podczas pierwszej ciąży często zastanawia się, czy z wystarczającym wyprzedzeniem rozpozna pierwsze symptomy porodu, tak by bez przeszkód dotrzeć do szpitala i wydać na świat zdrowe dziecko. Objawy porodu nie u każdej kobiety są takie same, dlatego warto obserwować swoje ciało i przygotować się na rozwiązanie.

Objawy zbliżającego się porodu

Nie ma jednego zbioru objawów porodu, ale są takie, które odczuwa większość ciężarnych. Pierwsze wskazówki pojawiają się na kilka tygodni przed przypuszczalnym terminem porodu, może to być syndrom wicia gniazda, czyli specyficzny przypływ energii kierujący całą uwagę kobiety na macierzyństwo i przygotowania do niego, bez względu na samopoczucie. W tym końcowym okresie u kobiety mogą pojawić się zmienne nastroje sięgające euforii z jednej strony i głębokiego smutku z drugiej.

Bardziej wymiernymi symptomami są skurcze Braxtona-Hicksa, mylone często przez pierworódki ze skurczami porodowymi. Nie mają one regularnego charakteru i ustępują dość szybko. Intensywności skurczów towarzyszy ból, ale krótkotrwały i kojarzony raczej z nieprzyjemnymi odczuciami niż właściwym i bolesnym skurczem. Skurcze porodowe są nieregularne i o zwiększającym się wciąż natężeniu. Pojawia się ból, ale już nie w okolicach brzucha, ale płynący od kręgosłupa.

Gdy poród naprawdę się zbliża 

Nadejścia właściwych oznak porodu trudno byłoby zignorować. Najpierw następuje odejście czopa śluzowego, w całości lub stopniowo. Czop śluzowy zamyka ujście macicy, ma galaretowatą konsystencję, barwę jasną lub różową, czasem jest zabarwiony krwią. Kolejny z symptomów, ostatni przed porodem to odejście wód płodowych. Rzadko kiedy wody odchodzą gwałtownie, najczęściej sączą się przez jakiś czas, czasem odchodzą już podczas akcji porodowej. Ich odejście oznacza, że niedługo pojawią się właściwe skurcze porodowe i urodzi się dziecko w sposób naturalny lub za pomocą cesarskiego cięcia. Na koniec rozwarcie szyjki macicy informuje, że organizm kobiety gotowy jest na wydanie dziecka.