Kalendarz ciąży – dlaczego warto na bieżąco monitorować jej przebieg

Wiele przyszłych mam stara się jak najwcześniej zapoznać z kalendarzem ciąży – dzięki temu są przygotowane na to, co będzie działo się z ich organizmem w kolejnych tygodniach. Zaspokojenie ciekawości to jednak tylko jeden argument przemawiający za śledzeniem kalendarza. Należy pamiętać, że monitorowanie przebiegu ciąży może uchronić zarówno matkę jak i dziecko przed poważnymi problemami zdrowotnymi.

Kalendarz ciąży: podstawowe informacje

Kalendarz ciąży jest podzielony na trzy trymestry, każdy składający się z trzech miesięcy. Szczególnie ważne są pierwsze trzy miesiące – to podczas nich najczęściej dochodzi do poronienia, dlatego przyszłe mamy powinny zwracać uwagę na swoje samopoczucie i ewentualne niepokojące objawy.

Trymestry: najważniejsze wiadomości

W pierwszym trymestrze, tuż po odkryciu ciąży, należy bezwzględnie udać się do lekarza. Po pierwsze – żeby potwierdzić wynik testu, po drugie – by ustalić harmonogram kolejnych badań. Ciąża zaczyna być widoczna w okolicach trzeciego miesiąca. Kolejny trymestr to intensywne kształtowanie się i rozwój narządów dziecka. Wzrasta także jego waga. W piątym miesiącu rodzice mogą poznać płeć dziecka. Ostatni, trzeci trymestr, to dalsze nabieranie wagi przez dziecko; maluch jest zazwyczaj niezwykle aktywny (matka odczuwa liczne kopnięcia). Ostatni miesiąc powinien być poświęcony na przygotowania do porodu.

Dlaczego warto śledzić kalendarz ciąży?

Pierwszy powód jest związany ze wspomnianą już ciekawością przyszłych rodziców. Ważniejszy jest jednak fakt, że dzięki kalendarzowi ciąży przyszła mama będzie wiedzieć, kiedy powinna udać się do lekarza na badania oraz jakie dolegliwości bądź objawy powinny ją zaniepokoić. Warto zauważyć, że podczas kolejnych tygodni ciąży zmieniają się również najwygodniejsze pozycje do snu lub odpoczynku – śledząc kalendarz ciąży przyszła mama będzie mogła skorzystać z gotowych, proponowanych rozwiązań.