Jak ulżyć dziecku w bolesnym ząbkowaniu?
Rozpoczęcie ząbkowania jest bardzo indywidualną kwestią. U jednych dzieci może mieć to miejsce szybciej – ok. 3 miesiąca życia, u innych później. Niemniej jednak jest to nieprzyjemny, ale ważny proces, który nieuchronnie dotyka wszystkie dzieci. Najdłuższym i najbardziej bolesnym jest zazwyczaj wyrzynanie się pierwszego ząbka, jednak nie jest to regułą i także starsze dzieci mogą odczuwać z powodu rosnących ząbków olbrzymi dyskomfort.
Łagodzenie bólu w czasie ząbkowania może przebiegać przy pomocy domowych metod, jak i z zastosowaniem leków i preparatów zmniejszających stan zapalny, dolegliwości bólowe czy niepokój. Do najpopularniejszych domowych sposobów należy masaż dziąseł, wykonywany np. silikonową szczoteczką nakładaną na palec. Na rynku występują także smoczki, wyposażone w masujące wypustki oraz gryzaki wodne i żelowe, które schłodzone przynoszą ulgę obolałym dziąsłom. Zwalczanie stanu zapalnego, towarzyszącego ząbkowaniu, można także przeprowadzać za pomocą naparu z szałwii, rumianku lub melisy. Niekiedy pomocne jest zastosowanie pokarmów, np. marchewki, skórki od chleba, schłodzonego owocu, które maluch chrupie i dzięki temu również masuje podrażnione miejsca. W tym przypadku należy jednak zachować ostrożność i uważnie obserwować dziecko, ponieważ kawałek odgryzionego jedzenia może spowodować zadławienie.
Najlepszym rozwiązanie dla dzieci karmionych piersią jest częste przystawiania ich do niej, ponieważ bliskość z mamą pozwala na wprowadzenie w błogi stan i stanowi naturalny środek przeciwbólowy.
Uzupełnieniem walki z dyskomfortem towarzyszącym ząbkowaniu są preparaty dostępne w aptece bez recepty. Najczęściej stosowanymi są przeciwbólowe, miejscowo znieczulające żele z lidokainą. Mogą stanowić korzystnie działające połączenie z masażem dziąseł, wykonywanym palcem lub silikonową szczoteczką. W parze z ząbkowaniem zazwyczaj idzie także wzmożona płaczliwość, zdenerwowanie i niepokój dziecka. Są to objawy w pełni naturalne i zrozumiałe. W celu ich ograniczenia można wówczas zastosować homeopatyczne leki, występujące w formie granulek, czopków lub kropli. W przypadku długo utrzymującego się bólu bądź pojawienia się gorączki, niezbędna jest podanie dziecku leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, zawierającego ibuprofen lub paracetamol. Ma on za zadanie zbicie podwyższonej temperatury, zmniejszenie bólu i wyciszenie malucha, który uspokojony łatwiej zasypia, przez co mniej cierpi.
Bezwzględnie alarmującymi symptomami, które powinny zaniepokoić opiekuna i skłonić do pilnej konsultacji lekarskiej są: gorączka powyżej 38,5°C, występująca wraz z biegunką lub wymiotami.