Jak ułatwić sobie karmienie piersią?
Karmienie piersią wymaga opanowania pozycji, techniki, manewrowania maleńkim ciałkiem od piersi do piersi, nauki zasad jakimi rządzi się laktacja, wskaźników skutecznego karmienia, oceny efektywności ssania i innych. Najbardziej trudne i stresujące są pierwsze dni i tygodnie. Ponadto zmęczenie, ból związany z porodem i karmieniem, brak snu, bezradność wobec rodzicielskich wyzwań i strach nie ułatwiają sprawy. Jak ułatwić sobie karmienie piersią?
Zasady skutecznego karmienia piersią
- Odpowiednie przygotowanie – najbardziej optymalnym momentem do rozpoczęcia przygotowań wydaje się być czas ciąży, zwłaszcza tej pierwszej, ponieważ obfituje ona w ogromną ilość wolnego czasu, który warto przeznaczyć na przygotowanie teoretyczne do karmienia piersią, wizualizacjami siebie jako matki karmiącej oraz radosną kontemplację nad nadchodzącą mleczną drogą.
- Dobry start w laktację – jest kontaktem skóry ze skórą bezpośrednio po porodzie oraz rozpoczęciem karmienia w pierwszych kilkudziesięciu minutach po nim, a także przez następne częste karmienia na żądanie oraz dokarmianie mieszanką w szpitalu i później bez wskazań medycznych. Dobry start jest momentem, w którym dziecko po raz pierwszy po zjedzeniu zapada w błogi sen.
- Czas dla dziecka i mamy, czyli babymoon – jest to czas zwany okresem stabilizacji laktacji. To właśnie w nim należy zbudować i zainicjować laktację na właściwym poziomie. Wiele kobiet w tym okresie chce spędzić czas w domu, w towarzystwie partnera i dziecka, w wygodnym dresie lub przewiewnej sukience bez majtek, ponieważ krocze pali żywym ogniem.
- Dobór miejsca i właściwej pozycji – należy ustalić główne, ulubione miejsce do karmienia, a także jego awaryjną alternatywę. Ponadto mebel na którym mama będzie karmić swoje dziecko powinien być na tyle wygodny by umożliwić jej swobodne karmienie malucha przez dłuższy czasu.
- Karmienie na żądanie – produkcja mleka jest ciągła i niezmienna, a także nie opiera się na zasadzie popytu i podaży. Im częściej dziecko będzie skutecznie ssało pierś, tym więcej będzie mleka. Tak więc, karmienie na żądanie jest idealne, ponieważ zapewnia właściwą podaż pokarmu oraz zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka. Pozwalając dziecku jeść wtedy kiedy potrzebuje i tak długo jak potrzebuje, są większe szanse, iż dostanie dokładnie tyle ile potrzebuje.
- Karmienie poza domem – karmienie piersią w przestrzeni publicznej może wymagać czasu, opanowania właściwej techniki oraz przełamania wewnętrznych oporów. Można również wspomóc się ubraniami do karmienia piersią generującymi mniej problemów z udostępnianiem dziecku piersi.