Jak przygotować kampera przed sezonem?

Wiosenne pogoda motywuje do planowania wakacyjnych wyjazdów kamperem, który coraz częściej staje się nie tylko wakacyjnym środkiem lokomocji, ale również miejscem spędzenia czasu podczas długich podróży. To wręcz sposób na życie, na podróżowanie bez względu na pogodę czy porę roku. Jak przygotować taki pojazd przed sezonem? Na które części do kampera warto zwrócić uwagę?

Pierwszy etap przygotowań — na co trzeba zwrócić uwagę?

Dłuższe podróże kamperem cechują się pewnym cyklem — to przecież kilka tygodni lub miesięcy w drodze i kolejnych kilka spędzonych w domu — na odpoczynku i następnych przygotowaniach po wytoczeniu trasy konieczne jest zlokalizowanie i wybranie miejsca, które warto zobaczyć. W tym celu warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej znaleźć ciekawe blogi i grupy dyskusyjne.
Przydatną sprawą jest poznanie, chociaż kilkunastu podstawowych zwrotów w obowiązującym w danym Państwie języku lub zaopatrzenie się w kieszonkowe wydanie rozmówek i słowniczek.

Części do kampera — na co trzeba zwrócić uwagę?

Gdy wyprawa jest już zaplanowana, kilka tygodni przed wyjazdem trzeba przystąpić do przygotowań praktycznych, a więc sprawdzenia stanu najważniejszych części do kampera. Taki pojazd do drogi należy przygotować zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Przed wyjazdem zaleca się sprawdzić takie rzeczy, jak:

  • Dokumentacja — papiery, które trzeba sprawdzić, to przede wszystkim ważność przeglądu rejestracyjnego kampera oraz OC. Warto pamiętać również o zielonej karcie, a więc o ochronie ubezpieczeniowej w ramach OC, która jest wymagana w konkretnych krajach, jak i również o międzynarodowym prawie jazdy, jeśli jest ono konieczne.
  • Płyny i części pod maską — koniecznym jest wymiana oleju oraz filtrów, rozrządu oraz innych elementów, które związane są z przebiegiem. W przypadku braku obeznania w kwestii przejechanych kilometrów zaleca się zaopatrzyć w zapasowe filtry i olej.
  • Elementy zapasowe — zawsze dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą np. paska klinowego, linki i padała sprzęgła, kompletów żarówek oraz bezpieczników. Zwłaszcza w sytuacjach, w których planowana jest długa podróż.
  • Opony — bez sprawdzenia czy bieżnik w oponach jest wystarczający do zaplanowanych kilometrów i celu podróży, nie należy wyjeżdżać kamperem w trasę. W krajach cechujących się gorącym klimatem oraz wysokimi drogami, przy ciężkim kamperze łatwo przebić oponę, dlatego zaleca się załadować na dach pojazdu 1-2 dodatkowe opony.
  • Prąd -przed każdym wyjazdem trzeba obliczyć, ile energii z akumulatorów będzie niezbędne na planowaną podróż. Trzeba ująć każdy wydatek energetyczny — w tym również dodatkowe sprzęty elektroniczne, które będą podłączane do kontaktów w czasie podróży.