Dlaczego warto badać przezierność karkową płodu?

Wśród wielu badań prenatalnych rekomendowanych dla kobiet w ciąży, występuje między innymi ocena przezierności karku, dzięki czemu lekarz może potwierdzić bądź wykluczyć wystąpienie wad genetycznych płodu. Specjalne USG wykonywane w trakcie pierwszych miesięcy ciąży pozwala ocenić przezierność karkową płodu, dlatego jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwie Ginekologiczne. W tracie badania lekarz przygląda się zbiornikowi płynu na karku dziecka, który umożliwia rozpoznanie wybranych wad: zespołu Downa, zespołu Patau, czy zespołu Edwardsa. Omawiane badanie jest nieinwazyjne, dlatego zarówno mama, jak pociecha są cały czas bezpieczne.

Rekomendowany czas wykonania badania przypada na okres od 11 do 14 tygodnia. W tym czasie długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu waha się od 45 do 84 mm. Kiedy wykonuje się ją wcześniej, albo później, otrzymane wyniki nie są wiarygodne. W związku z tym zarówno ginekolog, jak i przyszła mama muszą pamiętać o wykonaniu badania we właściwym czasie. Do jego wykonania potrzeba najlepszej jakości sprzętu ultrasonograficznego, gdyż w trakcie pomiarów liczy się każdy milimetr. Specjalista mierzy przezierność karkową, długość ciemieniowo-siedzeniową płodu oraz kontroluje pracę serca. Wymienione parametry dają możliwość rozpoznania wymienionych powyżej wad genetycznych.

Omawiane badanie wykonuje się zarówno w publicznych, jak i państwowych placówkach. Kiedy kontrola przezierności karkowej odbywa się w publicznym gabinecie należy liczyć się z kosztem od 150 do nawet 400 zł za badanie.

Jeśli przezierność karkowa jest większa niż 3 mm, albo przekracza 1/300, szansa wystąpienia wad genetycznych jest naprawdę wysoka (około 70% szansy).Aby rodzice otrzymali potwierdzenie bądź zaprzeczenie informacji uzyskanej w badaniu przezierności, poleca się wykonanie kolejnego badania, czyli amniopunkcji (ocena cech chromosomalnych dziecka). Odbywa się to między 15 a 19 tygodniem ciąży. Oprócz tego warto wykonać badanie echa serca i USG płodu, które ma miejsce w 20 tygodniu. Kiedy wartość przezierności karkowej jest większa, często wiąże się to z wadami serca.