Dlaczego dziecko płacze?
Żaden rodzic nie powinien pozwolić dziecku płakać, gdyż pociecha właśnie w taki sposób komunikuje się z otoczeniem i pragnie przekazać, że dzieje się coś złego bądź niepokojącego. Rodzice wraz z czasem nauczą się rozróżniać płacz dziecka, który informuje jaką potrzebę mają aktualnie spełniać. Jakie można wskazać przyczyny?
Dziecko płacze, bo…?
Dzieci z reguły płaczą, gdyż są głodne. Najpierw zaczyna się od delikatnego popłakiwania, a kiedy potrzeba ta nie zostaje zaspokojona, przechodzi ono w intensywny wrzask. Ten charakterystyczny odgłos jest rozpoznawany przez każdą mamę, a później również i tatę. Oprócz tego, kiedy pojawia się rozdrażnienie i frustracja, mlaskanie i wkładanie palców do buzi oznacza to, że dziecko jest głodne i pragnie napić się mleka właśnie w tym momencie.
Oprócz jedzenia, dziecko płacze, kiedy noszenie jednej pieluszki staje się niekomfortowe. Może chodzić zarówno o siku, jak i kupkę, która przeszkadza i powoduje wysypki oraz odparzenia. Skóra niemowląt jest bardzo wrażliwa, dlatego pieluszkę trzeba zmieniać bardzo często.
Dzieci stają się marudne, kiedy są zmęczone oraz senne. W wielu przypadkach sen nie przychodzi łatwo co powoduje dodatkowe rozdrażnienie i jeszcze większą ilość łez. W takich sytuacjach wystarczy przytulić pociechę, utulić do snu oraz zapewnić poczucie komfortu w ciepłych ramionach mamy. Zapach rodziców działa na dziecko bardzo odprężająco oraz umożliwia zapadnięcie w błogi i niezmącony niczym sen. Warto mieć na uwadze, że małe dzieci potrzebują bliskości rodziców tak samo jak jedzenia oraz czystej pieluszki, dlatego pod żadnym względem nie należy tego ignorować. Przytulanie, głaskanie i okazywanie miłości nie ma nic wspólnego z rozpieszczaniem, gdyż jest naturalnym odruchem kochającego rodzica.
Kolki dziecięce to nieprzyjemna dolegliwość, która powoduje wiele łez oraz krzyków. Pojawia się ona już po ukończeniu 6 tygodnia życia. Krzyk idzie wtedy w parze z podkurczaniem nóżek i niestety żadne sposoby nie są w stanie pomóc. Tej dolegliwości nie leczy się u specjalistów, mimo iż może powodować przerażenie u młodych rodziców. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowywanie delikatnych naparów z rumianku oraz kopru włoskiego i podawanie dziecku, a w najbardziej krytycznych przypadkach sięganie po środki o działaniu rozkurczowym. Masowanie brzuszka oraz przytulenie dziecka również okaże się pomocą w trudnych tygodniach życia.
Dziecko nie jest w stanie powiedzieć rodzicom, że jest mu zimno, gorąco, albo nieprzyjemnie. Wszystko tak naprawdę może okazać się problemem, nawet materiał, który posłużył do wykonania body. Intensywne światło, hałas, nuda to tylko przykłady, które powodują, że dziecko płacze, a rodzice muszą postarać się odgadnąć przyczynę takiego stanu rzeczy.
Już na samym końcu warto wspomnieć o ząbkowaniu, które powoduje wiele dyskomfortu oraz płaczu. Wyżynanie się zębów jest bardo bolesne, dlatego trzeba robić wszystko, żeby pomóc dziecku. Jeśli więc pociecha jest marudna i płaczliwa należy w pierwszej kolejności sprawdzić dziąsła na których już w najbliższym czasie pojawią się pierwsze ząbki.