Ćwiczenia w ciąży – zalecenia i przeciwwskazania dla przyszłych mam

Coraz więcej osób postanawia zadbać o swoją aktywność fizyczną – niezależnie czy poprzez ćwiczenia na siłowni, uprawianie sportu czy samodzielny trening w domu. Kobiety, które prowadzą aktywny tryb życia, nie chcą rezygnować z ćwiczeń nawet wtedy, gdy zajdą w ciążę. Jakie treningi mogą wykonywać bez obaw, a o jakich powinny zapomnieć na czas ciąży?

Ćwiczenia w ciąży: czy warto?

Okazuje się, że ćwiczenie podczas ciąży nie tylko jest dozwolone, ale wręcz wskazane – z badań wynika, że przyszłe mamy mogą w ten sposób zapobiec cukrzycy ciążowej. Dodatkowo dobrze ułożone treningi (i przeprowadzone z zachowaniem należytej ostrożności) mogą poprawić samopoczucie ciężarnej i pomóc jej lepiej znieść ciążę.

O czym należy pamiętać?

Warto jednocześnie pamiętać, że lepiej zrezygnować z treningów w pierwszym trymestrze ciąży – duży wysiłek fizyczny może doprowadzić nawet do poronienia. Jeśli wcześniej ciężarna prowadziła aktywny tryb życia (z naciskiem na wymagające treningi fizyczne) i chce kontynuować treningi, powinna skonsultować to z lekarzem.

Treningi podczas ciąży: przeciwwskazania i zalecenia

Podczas wykonywania treningów warto pamiętać o pewnych zaleceniach – na przykład ćwiczenia nie powinny być na tyle ciężkie, by podniosły tętno powyżej granicy 140 uderzeń na minutę; z tego względu konieczne jest stałe monitorowanie swojego stanu. Zaleca się również unikanie ćwiczeń, które wymagają podnoszenia rąk powyżej linii barków lub ćwiczeń w pozycji leżącej (np. brzuszków). Przyszłe mamy powinny także wystrzegać się skłonów i podskoków. Konieczne jest zaprzestanie ćwiczeń podczas ostatniego miesiąca ciąży.