Ciąża tydzień po tygodniu – czego się spodziewać?

Przyszłe mamy chcą wiedzieć, z czym przyjdzie im się zmierzyć podczas trwania ciąży. Z tego względu chętnie sięgają po tzw. kalendarze ciąży, czyli informacje o tym, co dzieje się z ich organizmem tydzień po tygodniu. Czego mogą się spodziewać?

Kalendarz ciąży: jak wygląda?

To zestaw wiadomości na temat tego, co dzieje się z organizmem ciężarnej kobiety. Zazwyczaj podzielone są na trymestry, czasem również bardziej szczegółowo – na poszczególne miesiące i tygodnie.

Tydzień po tygodniu – najważniejsze informacje

W czwartym tygodniu tworzy się zarodek, a organizm przyszłej mamy pracuje już intensywnie, by zapewnić dziecku niezbędne składniki odżywcze. Już trzy tygodnie później dziecko ma serce, nerki i wątrobę, pojawiają się zawiązki rączek i nóżek, tworzy się układ pokarmowy. Już w dziesiątym tygodniu dziecko ma wykształcone wszystkie narządy. W trzynastym tygodniu powstają jądra lub jajniki.

II i III trymestr ciąży

W osiemnastym tygodniu dziecko jest zdolne do wytwarzania dźwięków. W dwudziestym pierwszym pojawią się zawiązki zębów, natomiast już trzy tygodnie później maluch zyskuje świadomość otaczającego go świata; reaguje także na to, co dzieje się z jego matką (czyli np. odczuwa jej stany emocjonalne). W ostatnich tygodniach drugiego trymestru nie tylko słyszy dźwięki, ale także reaguje na nie. W trzydziestym tygodniu rozwijają się intensywnie płuca i układ odpornościowy dziecka. Od trzydziestego czwartego tygodnia zmienia pozycję w brzuchu matki – obraca się tak, by być głową w dół. Trzydziesty ósmy tydzień to natomiast moment tuż przed rozwiązaniem – dziecko jest w pełni ukształtowane i przygotowane do życia „na zewnątrz”.