Ból nóg w ciąży – jak skutecznie sobie z nim poradzić

Podczas ciąży przyszłe mamy muszą zmierzyć się z różnymi dolegliwościami – i nie chodzi tu wyłącznie o nudności, zmiany nastrojów czy gorsze samopoczucie. Problemy związane są również z bólem kręgosłupa czy nóg. Jak sobie poradzić w sytuacji, gdy nogi stają się opuchnięte i sprawiają ból?

Skąd ból nóg podczas ciąży?

Kręgosłup i właśnie nogi są najbardziej narażone na ból podczas trwania ciąży. Wiąże się to z naturalnym obciążeniem, jakim jest noszenie dziecka. Z tego względu nogi szybciej się męczą i pocą, co może spowodować powstanie pęcherzów. Drugą przyczyną jest zwiększenie się ilości krwi płynącej w żyłach – obciąża to żyły, co również może wywoływać ból. Nie pomaga również zmniejszenie aktywności fizycznych w ostatnich tygodniach ciąży.

Inne dolegliwości

Nogi, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży, stają się opuchnięte, mogą pojawić się skurcze, a nawet żylaki i obrzęki. Nierzadko młode mamy muszą zmierzyć się też z mrowieniem i pieczeniem. Rano mogą pojawić się trudności z ich rozruszaniem.

Jak poradzić sobie z bólem nóg w ciąży?

Co jednak robić, by skutecznie poradzić sobie z bólem nóg podczas trwania ciąży? Pierwszym sposobem są domowe, chłodne okłady, podczas prysznica warto polewać nogi chłodnym strumieniem; jednocześnie zaleca się unikania gorących kąpieli, które mogą rozszerzać naczynia krwionośne i powodować dodatkowy ból. W aptekach i sklepach znajduje się również wiele preparatów chłodzących (żele, maści, kremy). Warto zadbać także o dawkę ruchu – nawet delikatne ćwiczenia na nogi mogą przynieść ulgę w bólu. Wskazane jest również siadanie z lekko uniesionymi nogami – zawsze wtedy, gdy jest to możliwe.