Psychologia

 1. Jak można wynagrodzić dziecku, że jest z rozbitej rodziny?

 2. A może jednak nie rozstawać się dla dobra dzieci?

 3. Czy dobrze, żeby dzieci rodziców, którzy się rozstali widziały ich jak najczęściej razem?

 4. Czy dobrze jest spędzać święta chociaż po części wspólnie, razem z dzieckiem i drugim rodzicem?

 5. „8-letni syn, który spędza u mnie co drugi weekend , chce ciągle oglądać telewizję „jak leci” bo mówi, że mama mu pozwala”. Co zrobić jeśli, ja jako rodzic, uważam że powinien oglądać telewizji mniej?

 6. Co zrobić, jeśli jeden rodzic kupuje dziecku drogie prezenty, a drugi nie ma na to pieniędzy albo nie widzi sensu w takim obdarowywaniu?

 7. Skąd mam wiedzieć co kupić dziecku jako prezent, skoro mam możliwość kontaktu z dzieckiem dość rzadko?

 8. Co zrobić, jeśli dziadkowie (rodzice drugiego rodzica) kupują prezenty, których Ty jako rodzic nie akceptujesz?

 9. Czy na podstawie pierwszych reakcji dziecka na sytuację rozstania rodziców można przewidywać problemy lub ich brak w kolejnych latach?

 10. Ile czasu warto, żeby dziecko spędzało z drugim rodzicem, z którym nie mieszka?

 11. Dlaczego rodzic może blokować/ utrudniać kontakt dziecka z drugim rodzicem, co można zrobić w takiej sytuacji i czy jest szansa, że zmieni swoje postępowanie?

 12. Czy i jak wspólnie wyprawiać dziecku imieniny czy urodziny?

 13. „Moja była żona ma zwyczaj rozpoczynania kłótni przy dzieciach, kiedy odwożę je do domu po weekendzie spędzonym ze mną. Co mogę zrobić bo przecież dla dzieci to chyba nie jest dobre?”

 14. Od czego zacząć budowanie nowej relacji między rodzicami po rozstaniu?

 15. Czy to dobry pomysł, żeby wspólnie spędzić wakacje z dzieckiem tzn. oboje rodziców?

 16. Dlaczego rodzic mieszkający na co dzień z dzieckiem może przerzucać na drugiego rodzica „czarną robotę” czyli nieprzyjemne dla dziecka czynności typu pójście do lekarza?

 17. „Nasza 7-letnia córka panicznie boi się dentysty i była żona zawsze mnie z nią wysyła, mimo że to ona sprawuje codzienną opiekę nad dzieckiem. Jak mogę pomóc mojej córce w tej sytuacji?

 18. Co warto ustalać wspólnie z drugim rodzicem odnośnie dziecka?

 19. Jak zajmować się wspólnie sprawami szkolnymi dzieci?

 20. Jak wspólnie rozwiązywać kwestie związane z pomocą dziecku w odrabianiu lekcji?

 21. Czy dobrze żeby rodzic spotykał się z dzieckiem w domu, w którym już nie mieszka?

 22. „Rozmawialiśmy z naszym 11-letnim synem o tym, że podjęliśmy decyzję o rozstaniu. Syn nic nie powiedział i w ogóle o nic nie pyta do dzisiaj (minęło kilka tygodni). Czy martwimy się niepotrzebnie, że o nic nie pyta?”

 23. Czy rozwód rodziców odbije się niekorzystnie w przyszłości na wchodzeniu przez dzieci już dorosłe w trwałe relacje z partnerami?

 24. Czy to normalne, że dziecko zachowuje się nienaturalnie i jest skrępowane na początku spotkania w domu rodzica, który się wyprowadził?

 25. „Kiedy były mąż po spotkaniu z naszą córką, odwozi ją do mnie , dzwoni domofone, informuje że już są i nie chce nawet wejść do mieszkania. Czy nie byłoby dobrze, dla dziecka, gdyby wszedł chociaż na chwilę, porozmawiał?

 26. Jak może reagować na rozstanie rodziców dziecko 7, 8-letnie?

 27. Jak dziecko ma się zwracać do Twojej nowej partnerki/ partnera i kto ma o tym decydować?

 28. Jak szybko przedstawić 12-letniemu dziecku nowego partnera mamy (dziecko mieszka z mamą)?

 29. Dlaczego tak ważne jest, żeby dbać o pozytywny obraz drugiego rodzica w oczach dziecka i jak to możesz robić Ty jako rodzic?

 30. „Moja była żona próbuje coraz bardziej ingerować w to, jak spędzam weekend z naszym synem, mówi na ten temat także naszemu dziecku, nie wiem co robić bo unika rozmowy na ten temat”

 31. Czemu po rozstaniu rodzice wycofują się czasem z kontaktu z dzieckiem?

 32. Jak rodzic, który nie mieszka na co dzień z dzieckiem może zacząć budować z nim nową relację?

 33. Mój 9-letni syn ( na co dzień mieszka z mamą ) poskarżył się mi, że jego koledzy z niego kpią i pytają gdzie ma tatę. Syn bardzo przeżywa tą sytuację, chcę mu pomóc ale nie wiem jak?”

 34. Czy odczuwanie wciąż złości na partnera- mimo że upłynęło już prawie 1,5 roku od rozstania oznacza, że nie będzie możliwa współpraca w kwestii dzieci?

 35. Czy można określić, ile przeciętnie zajmuje czasu ludziom pozbycie się złości wobec partnera?

 36. Dlaczego niebezpieczne jest traktowanie dziecka jako powiernika rodzica?

 37. Czym skutkuje powierzanie dziecku własnych negatywnych emocji związanych z drugim rodzicem?

 38. „Rozstaliśmy się pół roku temu, wciąż nie mogę się pogodzić z odejściem męża. Nie mogę w to uwierzyć. Wiem, że powinnam z nim się dogadywać ze względu na nasze dzieci, ale to dla mnie bardzo trudno. Czy to się kiedyś zmieni?”

 39. Czy dzieci też przechodzą przez tzw. cykl żałoby po rozpadzie rodziny i jak rodzice mogą im pomóc?

 40. Dlaczego wsparcie osób bliskich czasem nie pomaga w poradzeniu sobie z rozstaniem?

 41. Jak może pomóc psycholog rodzicowi w poradzeniu sobie po rozstaniu?

 42. Czy emocje rządzą się jakimiś prawami i czy ich znajomość może pomóc w radzeniu sobie po rozstaniu?

 43. Co można zrobić z emocjami towarzyszącymi rozstaniu, żeby poczuć się lepiej?

 44. Czy istnieją uniwersalne zasady dotyczące tego, kiedy i jak rozmawiać z dziećmi o rozstaniu?

 45. Jak rozmawiać o rozstaniu z dziećmi młodszymi (do ok. 8 lat)

 46. Jak rozmawiać o rozstaniu z nastolatkami?

 47. „Moje dzieci mają 5 i 7 lat, rozstaliśmy się dwa lata temu z inicjatywy żony, dzieci na co dzień są z nią. Boję się, że będzie o mnie źle mówić przy dzieciach, że nastawi je do mnie negatywnie więc godzę się na wiele ustępstw, ale jest mi coraz trudniej. Czy mogę coś zrobić?

 48. Jak dbać o kontakty dziecka z dziadkami, którzy są rodzicami rodzica, z którym dziecko rzadziej przebywa?

 49. Jak spowodować, żeby dziecko, z którym spędzasz niektóre weekendy, czuło się w Twoim domu domownikiem a nie gościem?

 50. Czy jeśli dziecko jest u rodzica na weekend, rodzic nie powinienem planować żadnych aktywności nie związanych z dzieckiem np. odwiedziny znajomych?

 51. Co warto, żeby rodzice ustalili odnośnie dzieci jak najszybciej po rozstaniu?

 52. „Moje dzieci, które mieszkają u mnie w niektóre dni wszystkie prezenty ode mnie czy moich znajomych wywożą do mamy, z którą mieszkają na co dzień. Wydaje mi się, że tak nie powinno być, ale nie wiem co mam zrobić?”

 53. Jak poradzić sobie emocjonalnie, kiedy dziecko, z którym jest się na co dzień, jedzie z drugim rodzicem na wakacje?

 54. Czy rodzice małych dzieci powinni dbać o to, żeby dzieci nie zapomniały o święcie drugiego rodzica np. urodzinach, Dniu Matki/Ojca?

 55. Co warto, żeby rodzice ustalili wspólnie przed wakacjami, wyjazdami dziecka?

 56. „Od pewnego czasu, kiedy zabieram naszą 10-letnią córkę na weekend, moja była żona narzeka, że będzie sama i że jest jej smutno. Widzę, że córka ciężko to znosi, co mogę zrobić w takiej sytuacji?”

 57. Jak asertywnie radzić sobie, kiedy jesteś krytykowany(a) jako rodzic?

 58. Kiedy dzieci ze mną rozmawiają przez telefon od mamy, są powściągliwe, oschłe a kiedy są u mnie i dzwonią do mamy, są bardziej rozmowne i swobodne. Martwi mnie to i nie wiem co mam myśleć?

 59. „Moja 9-letnia córka bardzo przeżywa wszystkie sytuacje, kiedy inne dzieci są z obojgiem rodziców. Czy ja jako matka mogę jej jakoś pomóc”

 60. „Czy to dobrze dla dziecka, jeśli ja jako matka ułożę sobie życie to znaczy wejdę w nowy związek? Czy będzie lepiej jeśli będę sama?

 61. Czy może być tak, że dorosłe dziecko zarzuci rodzicowi, który dbał o dobrą opinię w jego oczach drugiego rodzica, że w jakiś sposób zostało oszukane?

 62. „Oprócz weekendów, moja córka (która uczy się w piątej klasie) jest u mnie w środku tygodnia i jest coraz więcej problemów z potrzebnymi do szkoły książkami i przyborami (np. strój na wf). Mama o to nie dba, rozmowy z nią niczego nie zmieniają, nie wiem co mam robić?

 63. „Dla dobra dzieci, staram się mieć dobry kontakt z ich matką, w praktyce to oznacza, ze czasem dzieci są świadkami wymówek pod moim adresem. Ostatnio zauważyłem, że moja 10-letnia córka stała się obcesowa wobec mnie, boję się, że ma to związek z traktowaniem mnie przez mamą, czy mam rację?

 64. „Na wspólnym spotkaniu w szkole w sprawie problemów wychowawczych z naszym synem usłyszeliśmy, że skoro jest z rozbitej rodziny, to nie ma się co dziwić, że jest „problemowy”. Mimo, że zgodnie widzimy absurd takiego myślenia, nie wiedzieliśmy jak się bronić?”

 65. „12-letni syn wdał się w bójkę, mama poszła do szkoły bez mojej wiedzy, zrobiła awanturę, wypunktowała przewinienia przeciwnika i zażądała rozstrzygnięcia korzystnego dla naszego dziecka. Nie zgadzam się z takim postawieniem sprawy, uważam że trzeba współpracować i inaczej szukać rozwiązania tego problemu. Co mam zrobić?”

 66. Jak w praktyce może wyglądać „stanowienie wspólnego frontu przez rodziców” w kwestiach problemów wychowawczych w szkole?

 67. „Jak rozmawiać z dzieckiem, które pyta dlaczego nie ożeniłem się nigdy z mamą (rozstaliśmy się 3 lata temu)?”

 68. Jak radzić sobie ze zniechęceniem, kiedy dzieci wydają się mieć silniejszą więź z mamą, z którą są na co dzień niż z ojcem widywanym raz na tydzień?

 69. Czy badania naukowe potwierdzają negatywne konsekwencje dla syna nieobecności ojca w jego życiu?

 70. Czy to prawda, ze chłopcy 6-7 letni szczególnie potrzebują ojca?

 71. Jakie są konsekwencje nieobecności taty w życiu córki?

 72. Co to znaczy asertywnie rozmawiać z drugim rodzicem o sprawach wspólnych dzieci?

 73. „Kiedy rozmawiamy o naszych dzieciach zwykle puszczają mi nerwy i skutek jest taki, że często się kłócimy. Dużo słyszałam o „rozmawianiu asertywnym” jako alternatywie, jak to mogłoby brzmieć?

 74. „Wiem, że nie umiem spokojnie i zdecydowanie rozmawiać z moim byłym partnerem, ojcem mojego syna i wiem też, że warto żebym była bardziej asertywną. Czy można nauczyć się tego?”

 75. „Jestem ojcem 17-latki, z którą nie mieszkam na co dzień. Staram się rozumieć, że w okresie dojrzewania nastolatka może zachowywać się bardzo nieprzewidywalnie, ale nie wiem co robić bo ona sprawia wrażeni, jakby właściwie mnie nie potrzebowała?

 76. „Moja nowa partnerka zarzuciła mi, że jak są u mnie dzieci, to zachowuję się wobec niej inaczej niż na co dzień, kiedy jesteśmy sami, że jestem bardziej powściągliwy, nie uwzględniam jej potrzeb. Nie myślę tak, ale nie wiem jak mam z nią rozmawiać na ten temat”

 77. Czy to dobrze żeby dzieci widziały jak ich rodzic okazuje uczucia nowemu partnerowi/partnerce?

 78. Jak tworzyć rodzinę patchworkową i czy to w ogóle jest możliwe?

 79. „Dzieci (13 i 15 lat) zapytały mnie czy moja partnerka ma prawo im rozkazywać, skoro nie jest ich matką, nie wiem co odpowiedzieć?

 80. „Mama kupuje dzieciom rzeczy w najtańszych sklepach (mimo wysokich alimentów, które płacę) i dzieci tłumaczą mi, że to bardzo fajne sklepy. Ja mam inne zdanie na ten temat i nie chcę, żeby moje dzieci miały takie standardy, co mam im powiedzieć? Czy w ogóle powinienem reagować?

 81. „Ojciec mojego 7-letniego syna nie chce utrzymywać z nim kontaktu, ma nową rodzinę. Czy brak kontaktu z biologicznym ojcem może wynagrodzić jakiś inny mężczyzna?”

 82. Czy nowi partnerzy mogą brać udział w ważnych uroczystości dziecka typu komunia czy 18-ste urodziny?

 83. „Córka chce żeby w jej 18-stce, którą wyprawiamy dla rodziny, wziął udział oprócz jej taty, także mój partner z którym mieszkamy od 3 lat. Nie wiem, co na to tata, może nie być zadowolony. Nie wiem co zrobić?

 84. Czy trzeba przygotowywać dziecko do faktu, że będzie mieć przyrodnie rodzeństwo?

 85. Jak można powiedzieć dziecku o tym, że będzie miało przyrodnie rodzeństwo?

 86. Czy to prawda, że czasem to dzieci obwiniają się za rozpad związku rodziców?

 87. Czy rodzice mogą mieć wpłynąć na dzieci, żeby nie czuły się winne za ich rozstanie?

 88. Czy to możliwe, że dzieci ukrywają czasem nawzajem przed rodzicami swoje pozytywne nastawienie do drugiego rodzica i skąd to się bierze?

 89. „Mój 10-letni syn, który na co dzień mieszka z mamą, za jej zgodą ogląda filmy, dotyczące problemów starszej młodzieży typu branie narkotyków, umieszczanie w internecie filmów kompromitujących kolegów. Uważam, że to nie jest dobre dla niego. Rozmawiałem z mamą, ona ma inne zdanie i nie jestem w stanie jej przekonać. Postanowiłem, że u mnie syn nie będzie tego oglądał, ale boję się, że znowu wyjdę na tego „gorszego rodzica”. Czy powinienem wyrażać odmienne zdanie niż mama? Czy to dobre dla dziecka?

 90. Czy rozstanie rodziców może paradoksalnie pomóc w zbudowaniu lepszej relacji między rodzicem i nie mieszkającym z nim na co dzień dzieckiem?

 91. „ Moja 13-letnia córka zapytała, dlaczego właściwie nie możemy znów być razem skoro tak dobrze się dogadujemy. Rzeczywiście pozostajemy w przyjaźni, natomiast wspólnie podjęliśmy decyzję o rozstaniu i jest ona nieodwracalna. Nie wiemy jak z córką o tym rozmawiać?

 92. Jak rodzic ma odpowiedzieć dziecku na pytanie, czy kocha też drugiego rodzica, skoro nie żywi już takich uczuć do byłego partnera/partnerki?

 93. „Mam problem kiedy widzę się z byłym mężem i jego nową partnerką. Jestem zdenerwowana, spięta i boję się że dzieci też to widzą i jest to dla nich dodatkowy stres. Jak można sobie z tym poradzić”

 94. Czy są zasady dotyczące wychowania, których ustalenie przez rodziców może pomóc w ich współpracy w codziennym wychowaniu?

 95. „Każde z rodziców pozwoli drugiemu budować kontakt z dzieckiem na swój własny sposób” – co to może oznaczać w praktyce?

 96. Jak reagować na żale, pretensje dziecka pod adresem drugiego rodzica, żeby nie podważać jego autorytetu?

 97. „Mimo, że niedawno rozstaliśmy się pokojowo i ważniejsze sprawy w kwestii opieki i wychowywania dzieci mamy dogadane, mam poczucie że jakoś nie możemy ruszyć z miejsca, niepotrzebnie kłócimy się o drobiazgi. Jak poradzić sobie z tym impasem ?

 98. Mój 15-letni syn, który mieszkał dotychczas z mamą, chce zamieszkać ze mną i ja też tego chcę. Mam też 7-letnią córkę, która mieszka z moją była żoną. Nie wiem jak to dobrze rozegrać i nie wiem jak zareaguje była żona?

 99. „Nasz 14-letni syn chce zamieszkać ze mną (dotychczas mieszkał z mamą), ale boi się reakcji mamy i prosił mnie żebym z nią porozmawiał. Czy powinienem to zrobić? Jak to zrobić?

 100. „Córce tak bardzo zależy, żeby tato przyszedł na wręczenie świadectw. Jak mam przekonać ojca, który jest zapracowany i twierdzi, ze nie ma czasu?”

 101. Czy jako rodzic możesz mieć wpływ na przekonanie drugiego rodzica do swojego myślenia w kwestiach dotyczących waszych dzieci?

 102. „Zawsze mąż czytał bajki na dobranoc naszej 4-letniej córce, od pół roku mieszka z nową partnerką i jej dziećmi. Próbuję go zastąpić w tym wieczornym czytaniu dla córki, ale widzę że córka bardzo to przeżywa. Nie wiem, co mam robić?

 103. Co to znaczy pozwalać dziecku wyrażać uczucia, które przeżywa w czasie rozstawania się rodziców?

 104. Jak reagować kiedy dziecko mówi rodzicowi, że tęskni za rodzicem z którym nie mieszka na co dzień?

 105. Jakie zachowania dzieci w wieku przedszkolnym mogą być następstwem rozstania rodziców?

 106. Dlaczego często rodzice nie informują dzieci o rozstaniu?

 107. W jakie niebezpieczne psychologiczne role mogą wejść dzieci w sytuacji rozstania rodziców?

 108. „Ojciec wypytuje systematycznie moją 10-letnią córkę o szczegóły mojego osobistego życia. Rozmowy z nim nic nie dają, czuję się bezradna i nie wiem co robić?”

 109. „Mama, z którą mieszkają na co dzień moje dzieci (7 i 9 lat) opowiada im, że to ja ją zostawiłem i jestem winny rozpadu naszej rodziny. A to żona podjęła decyzję o rozstaniu, mimo że ja chciałem ratować nasze małżeństwo. Czy kiedykolwiek będę mógł powiedzieć im prawdę?

 110. „Wiem, że nasz rozwód będzie rzutował na całe życie naszych dzieci, ale nie wiem jak – jako rodzic- poradzić sobie z tym obciążeniem?

 111. Po co dziecku tata?

Prawo

 1. Reprezentacja małoletniego w umowie darowizny pomiędzy dzieckiem i jednym z rodziców.

 2. Zakupy w Internecie przez małoletnie dziecko (mające ukończone lat 13).

 3. Alimenty za czas wakacji u drugiego z rozwiedzionych rodziców.

 4. Obniżenie alimentów po rozwodzie.

 5. Alimenty po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności.

 6. Alimenty płatne „do rąk matki”, a zapłata na rachunek bankowy.

 7. Zrzeczenie się majątku prze zobowiązanego, a wysokość alimentów.

 8. Zaprzeczenie ojcostwa.

 9. Zaprzeczenie ojcostwa, a zwrot zapłaconych dotychczas alimentów.

 10. Rozwód, a zmiana nazwiska dziecka.

 11. Karcenie dziecka poprzez stosowanie „klapsa” – konsekwencje prawne.

 12. Uprowadzenie dziecka za granicę.

 13. Odrzucenie spadku przez rodzica i dziecko.

 14. Rozporządzenie zarobkiem dziecka.

 15. Określenie miejsca zamieszkania dziecka rozwiedzionych rodziców.

 16. Zawarcie kolejnego małżeństwa, a nazwisko dziecka.

 17. Powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom w wyroku rozwodowym.

 18. Ustalenie wysokości kosztów utrzymania dziecka na potrzeby pozwu o podwyższenie alimentów.

 19. Zachowek należny po śmierci rozwiedzionego małżonka.

 20. Brak porozumienia rodziców w wykonywaniu władzy rodzicielskiej.

 21. Jak można pozyskać alimenty od osoby zobowiązanej. Czy droga sądowa to jedyne rozwiązanie?

 22. Zabezpieczenie roszczenia o alimenty.

 23. Uniemożliwianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica sprawującego pieczę.

 24. Świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego

 25. Sankcje wobec dłużników alimentacyjnych.

 26. Alimenty od ojca i świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego.

 27. Alimenty od dziadków.

 28. Dziecko świadkiem w procesie rozwodowym.

 29. Władza rodzicielska po rozwodzie.

 30. Alimenty od rodzeństwa.

 31. Obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami po rozwodzie.

 32. Zawarcie małżeństwa przez osobę niepełnoletnią.

 33. Zniesienie wspólności majątkowej przez sąd.

 34. Rozwód, a separacja.

 35. Żądanie alimentów przez rozwiedzionego małżonka.

 36. Nakaz wypłaty wynagrodzenia do rąk żony.

 37. Odbiór wynagrodzenia męża przez żonę.

 38. Prawa małżonka do urządzeń domowych drugiego współmałżonka.

 39. Odpowiedzialność za długi podatkowe rozwiedzionego małżonka.

 40. Uznanie dziecka za granicą.

 41. Przed jakim Sądem sprawa dotycząca władzy rodzicielskiej.

 42. Przesłanki orzeczenia rozwodu.

 43. Kontakt z dzieckiem częściej niż co drugi weekend.

 44. Wina rozpadu małżeństwa, a prawo do opieki nad dziećmi.

 45. Zgoda małżonka na rozwód.

 46. Pozbawienie władzy rodzicielskiej.

 47. Zarząd majątkiem dziecka nabytym w drodze spadku.

 48. Przeznaczenie dochodów z majątku dziecka.

 49. Ograniczenie przez sąd rodziców w zarządzie majątkiem dziecka.

 50. Zmiana orzeczenia o wykonywaniu władzy rodzicielskiej po wyroku rozwodowym.

 51. Wybór tego z rodziców, któremu powierzona zostanie władza rodzicielska.

 52. Ograniczenie władzy rodzicielskiej z powodu niewłaściwego jej wykonywania.

 53. Zawieszenie władzy rodzicielskiej.

 54. Przywrócenie władzy rodzicielskiej.

 55. Prawo do kontaktów z dzieckiem.

 56. Zasady kontaktów z dzieckiem, gdy przebywa ono u jednego z rodziców.

 57. Sądowe ograniczenie kontaktów z dzieckiem.

 58. Przejście obowiązku alimentacyjnego na spadkobierców zobowiązanego.

 59. Wykonanie obowiązków alimentacyjnych przez osobę trzecią.

 60. Obowiązek utrzymania matki dziecka w okresie porodu.

 61. Żądanie alimentów od powinowatych.

 62. Kto może pełnić funkcję opiekuna małoletniego dziecka.

 63. Obowiązki opiekuna ustanowionego przez sąd opiekuńczy.

 64. Preferencje procesowe w postępowaniu cywilnym o alimenty.

 65. Dochodzenie alimentów za granicą.

 66. Czy sąd zapyta małoletnie dziecko, z kim chciałoby mieszkać?

 67. Alimenty z europejskiej zagranicy.

Pediatria

 1. Czym jest ADHD?

 2. Czym jest anoreksja?

 3. Czym jest bulimia?

 4. Co powinno jeść chore dziecko?

 5. Dojrzewanie płciowe dziewcząt

 6. Dojrzewanie u chłopców

 7. Czym jest mutacja?

 8. Jak prawidłowo należy pobrać mocz do badania u dziecka?

 9. Co robić gdy dziecko ma zatkany nos?

 10. W jaki sposób wzmocnić odporność u dziecka?

 11. Czym są siatki centylowe

 12. Jak pomów dziecku w przypadku zadławienia?

 13. Czym są drgawki gorączkowe?

 14. Krwawienie z nosa u dziecka, co robić?

 15. Co zrobić gdy dziecko upadnie, się skaleczy?

 16. Co zrobić gdy dziecko się oparzy?

 17. Ból brzucha u dziecka co robić?

 18. Co zrobić gdy dziecko boli ucho?

 19. Czerwone krostki na ciele dziecka.

 20. Co robić gdy dziecko jest alergikiem?

 21. Mononukleoza – co to takiego?

 22. W jaki sposób przygotować dziecko na wakacje?

 23. Jak wyjąć ciało obce z oka?

 24. Czym jest omdlenie?

 25. Czym jest borelioza?

 26. anafilaktyczIle godzin powinno spać dziecko?

 27. Co robić gdy dziecko ukąsił owad?

 28. Jakie są sposoby na przeziębienie?

 29. Owsiki u dzieci – jak sobie z nimi radzić?

 30. Czym jest celiakia?

 31. Probiotyk, prebiotyk, synbiotyk – co to oznacza?

 32. Co zrobić, gdy dziecko ma biegunkę?

 33. Skąd wiadomo czy dziecko jest odwodnione?

 34. Jak zmierzyć temperaturę dziecka?

 35. Co to jest zaparcie?

 36. Co oznaczają wyniki badania krwi?

 37. Co oznaczają wyniki badanie moczu?

 38. Czy moje dziecko ma niedoczynność tarczycy?

 39. Czy u dziecka może wystąpić nadczynność tarczycy?

 40. Co to jest antybiotyk i w jakim celu się go stosuje?

 41. Jak rozpoznam u swojego dziecka objawy anemii?

 42. Co zrobić gdy dziecko ząbkuje?

 43. Jak dbać o pierwsze zęby dziecka?

 44. Jakie są objawy cukrzycy u dzieci?

 45. Co zrobić gdy dziecko kaszle?

 46. Jak prawidłowo powinno rozwijać się niemowlę?

 47. Jak powinno rozwijać się dziecko po pierwszym roku życia?

 48. Czy dziecko może chorować na nadciśnienie?

 49. Co zrobić gdy dziecko skarży się na pieczenie w przełyku po posiłkach?

 50. Co oznacza ból głowy u dziecka?

 51. Czy karmienie piersią jest lepsze dla mojego dziecka?

 52. Co zrobić gdy dziecko skarży się na bolesne oddawanie moczu?

 53. Co robić gdy dziecko moczy się w nocy?

 54. Dziecko skarży się na bóle brzucha po wypiciu mleka, co to oznacza?

 55. Jak rozpoznać wady wzroku u dzieci?

 56. Czy gorączka występująca dzień po szczepieniu powinna niepokoić?

 57. Kiedy nie powinno się szczepić dziecka?

 58. Czy należy szczepić dzieci przed podróżą zagraniczną?

 59. Co zrobić gdy u dziecka pojawiają się wybroczyny na skórze?

 60. Jak postępować z dzieckiem chorym na astmę?

 61. Czym jest konflikt serologiczny?

 62. Jak kształtować prawidłową postawę ciała dziecka?

 63. Wady postawy u dzieci

 64. Choroba lokomocyjna u dziecka

 65. Problemy z sercem u dziecka

 66. Lamblioza u dzieci

 67. Wysoki poziom cholesterolu u dziecka

 68. Jakie są objawy tasiemczycy?

 69. Zaćma u dziecka – co robić?

 70. Padaczka u dziecka – na czym polega ta choroba?

 71. Co robić podczas napadu padaczkowego u dziecka?

 72. Choroba przewlekła u dziecka

 73. Jaka gra komputerowa jest odpowiednia dla dziecka?

 74. Co to są alergiczne testy skórne?

 75. Jakie pokarmy wprowadzać po kolei do diety niemowlęcia?

 76. Co powinna jeść matka karmiąca piersią?

 77. Na czym polega badanie bilansowe?

 78. Jak żywić dziecko chore na cukrzycę?

 79. Moje dziecko mówi niewyraźnie, jak rozpoznać wady wymowy?

 80. Co to są badania przesiewowe noworodków?

 81. Jak zapobiegać występowaniu wad wrodzonych serca?

 82. Moje dziecko znacznie straciło na wadze, co może być przyczyną?

 83. Czym jest FAS i jak mu zapobiec?

 84. Co to jest gorączka trzydniowa?

 85. Jak radzić sobie z kolką?

 86. Dyspepsja czynnościowa

 87. Czy zespół jelita drażliwego może występować u dzieci?

 88. Czym jest hemofilia?

 89. O czym może świadczyć krwioplucie u dziecka?

 90. 5.Czy gruźlica w naszych czasach występuje i czy dziecko może na nią zachorować?

 91. Ostre zapalenie trzustki u dziecka

 92. Świnka – czym się charakteryzuje?

 93. Czy jaskra może występować u dzieci czy jest to choroba osób starszych?

 94. Czym jest kalendarz pyleń i do czego służy?

 95. Kręcz szyi u dziecka

 96. Czym jest dysplazja stawu biodrowego u dziecka?

 97. Ropne krwiopochodne zapalenie kości

 98. Jak może przebiegać białaczka u dzieci?

 99. Kiedy podejrzewać u dziecka chorobę nerek?

 100. Czy można stosować dietę wegetariańską u dzieci?

 101. Jak długo należy podawać dziecku witaminę D?

 102. Dlaczego należy suplementować witaminę K u niemowląt?

 103. Czym jest mukowiscydoza?

 104. Co to jest mózgowe porażenie dziecięce?

 105. Jak kąpać niemowlę?

 106. Jak radzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry?

 107. Czy żółtaczka u noworodka jest groźna?

 108. Czy u dziecka może pojawić się kamica pęcherzyka żółciowego?

 109. Jak może objawiać się kamica układu moczowego u dzieci?

 110. Co to jest dializa i kiedy się ją przeprowadza?