Dariusz Mróz
Dariusz Mróz 2014-09-01

Co to jest zaparcie?

Przez zaparcie rozumiemy utrudnione oddawanie stolca przez ponad 3 dni. Może być ono wywołane czynnikami:

  • dietetycznymi niewielka ilość błonnika w diecie, zbyt mała podaż płynów,
  • zmianą warunków życia -np. rozpoczęcie zajęć w szkole, unieruchomienie z powodu innych chorób, pobyt w szpitalu czy silne emocje,
  • lekami

Zaparcia u dzieci nie są rzadkim zjawiskiem, występują wtedy gdy dziecko wypróżnia się rzadziej niż dwa razy na tydzień. Do najczęstszych objawów zaparć należy oddawanie twardego stolca, ból przy defekacji i brudzenie bielizny,.

Co robić w razie wystąpienia objawów zaparcia?

Po pierwsze trzeba dojść do przyczyny zaparć, jeżeli są one spowodowane błędami dietetycznymi należy wzbogacić posiłki w dodatkową porcje błonnika np. wprowadzenie razowego chleba, owoców i większej ilości warzyw, a do tego podawać większą ilośc płynów do picia. W okresie występowania zaparć należy także zachęcać dziecko do aktywności fizycznej i ruchu, które stymulują pracę jelit i ułatwiają oddanie stolca. Należy przeprowadzać z dzieckiem próby defekacji, najlepiej po około 10 minutach po każdym posiłku, ponieważ wtedy jest najskuteczniejszy odruch żołądkowo-okrężniczy i największa szansa na sukces.


O autorze

Dariusz Mróz

lek. med. Dariusz Mróz
Specjalista pediatra

Absolwent Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Specjalizuje się w chorobach wieku dziecięcego, zajmuje się także szczepieniami ochronnymi, żywieniem oraz oceną prawidłowego rozwoju dzieci zdrowych. Szczególne zainteresowania to choroby płuc oraz alergologia. Doświadczenie zdobył w trakcie pracy w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Dodatkowo od 25 lat prowadzi prywatną praktykę lekarską.


Poprzeni artykuł w tej kategorii

Czy należy szczepić dzieci przed podróżą zagraniczną?
Dariusz Mróz 2014-09-01